Jak motywować dziecko do nauki?


Motywacja stanowi jeden z głównych czynników skutecznej nauki.
Dzieci żywo zainteresowane przedmiotem edukacji są gotowe do pracy i włożenia wysiłku w naukę, nawet gdy pojawiają się trudności.

Co motywuje dziecko do nauki języka?

– Jasno określony cel (np. rozpoczęcie studiów na uniwersytecie, lepsza praca, możliwość swobodnego podróżowania)

– Ciekawe zajęcia to najskuteczniejszy rodzaj motywacji. Nauka języka angielskiego w naszej szkole sprawia frajdę, jest zabawna, a robienie postępów jest interesujące.

– Motywacja dzieci wzrasta także, gdy mają kontakt z odpowiednią osobą, będącą reprezentantem innej kultury. Jeśli lubią jakiegoś piosenkarza, aktora, film, bajkę lub muzykę, najprawdopodobniej chętnie przystąpią do nauki języka. Oczywiście dobre relacje z nauczycielem języka angielskiego są nie mniej ważne.

Istnieje wiele przykładów, gdy dziecko osiągające mierne wyniki w nauce zostało przeniesione do innej grupy, gdzie nawiązało dobre stosunki z nauczycielem, a jego wyniki w nauce natychmiast uległy poprawie.

W jaki sposób rodzice mogą wpływać na motywację dziecka?

Dzieci uczą się z przyjemnością jeśli:

1) Rodzice dają przykład. Według statystyk dzieci często biorą przykład ze swoich rodziców. Oznacza to, że jeśli rodzic z entuzjazmem uczy się czegoś nowego, dając tym samym dobry przykład, wtedy dziecko przejawi zainteresowanie nauką.

2) Wykonują interesujące zadania.

Daj dziecku możliwość poznania tego, co go interesuje lub pozwól zagrać w ulubione gry w języku angielskim. Innymi słowy, niech dziecko robi to, co kocha, ale po angielsku.
Czy dziecko lubi gotować? Możecie zatem razem nauczyć się angielskich przepisów.
Czy dziecko lubi gry komputerowe? Z pewnością nie uda Ci się sprawić, by dziecko przestało korzystać z komputera. Dlatego wybierz angielską wersję gry, np: The Sims czy Minecraft, a Twoja pociecha chętnie z niej skorzysta. Każde dziecko ogląda programy telewizyjne – nowe odcinki pojawiają się najszybciej w języku angielskim, następnie dodawane są polskie napisy, a na wersję z dubbingiem trzeba czekać najdłużej. Pokaż dziecku, gdzie może oglądać filmy z napisami.

3) Wierzą, że zadanie jest możliwe do wykonania.

Ważne jest, aby poziom trudności zadania odpowiadał umiejętnościom dziecka. Jeśli zadanie jest zbyt łatwe lub zbyt trudne, dziecko będzie raczej sfrustrowane niż zachęcone do nauki.

Przykład:

Jesteście w podróży. Jeśli Twoje dziecko opanowało podstawy języka, podczas zakupów w supermarkecie daj mu listę zakupów w języku angielskim – czekolada, banan i tak dalej – niech znajdzie zapisane produkty.
Jeśli dziecko uczy się angielskiego kilka lat, pozwól mu złożyć zamówienie w kawiarni. A jeśli dobrze się komunikuje, niech poprosi o wskazówki na ulicy.

4) Odczytują informacje w najlepszy dla siebie sposób.

Niektórzy ludzie lubią oglądać zdjęcia i plany, inni wolą słuchać audiobooków, a jeszcze inni z powodzeniem uczą się świata poprzez eksperymentowanie. Przyjrzyj się bliżej swojemu dziecku.

Każdy wie, że są słuchowcy ( lepiej przyswajają informacje przy pomocy słuchu), wzrokowcy (zapamiętują wizualnie) i kinestetycy (postrzegają poprzez dotyk i działanie). Dla wzrokowca kup komiksy w języku angielskim (zdecydowanie polecamy książkę „Diary of a Whimpy Kid” Dnevnika Slabaka, pełną obrazków, napisaną żywym i prostym językiem) .

Dla słuchowca włącz film z napisami lub podcasty. A dla kinestetyka kup zestaw do eksperymentów z instrukcją w języku angielskim.

5) Mogą monitorować postępy.

Dobrze, kiedy dziecko może wybrać sposób wykonania zadania. Motywuje je to do większego wysiłku i rozwija kreatywność. Ponadto dziecko uczy się brać odpowiedzialność za własne decyzje i proces uczenia się.

Wyślij dziecko do sklepu z listą zakupów w języku angielskim. Tak, z pewnością ryzykujemy, że otrzymamy produkt, którego nie było na liście, ale możemy to potraktować jako okazję do urozmaicenia rodzinnego obiadu. Jeśli dziecko nie zna jakiegoś słowa, to ma kilka opcji do wyboru: w ogóle nie kupi produktu, wybierze jakiś losowo lub może sprawdzić znaczenie korzystając z wyszukiwarki internetowej albo słownika, który dla niego zainstalowałeś. Poprawność wyboru może sprawdzić, czytając etykietę na produkcie, która często zawiera także opis w języku angielskim. Z kolei najbardziej towarzyskie dziecko może poprosić o pomoc sprzedawcę lub innych kupujących.

6) Otrzymują pochwały od ważnej osoby.

Dla dzieci ważne jest, aby rodzice byli z nich dumni. Dobrze, jeśli śledzą ich postępy i potrafią docenić.

Możesz nagrać film, na którym dziecko z entuzjazmem wykonuje jakieś zadanie. Następnie umieść przypomnienie w kalendarzu, aby je powtórzyć. Później możesz porównać dwa filmy i odnotować postępy dziecka.

Możesz także iść z dzieckiem do sklepu i dać mu listę zakupów. Sfilmuj cały proces – dzieci lubią być bohaterami filmów. Gdy powtórzycie to następnym razem, będziesz zaskoczony widząc, o ile lepiej dziecko poradziło sobie z tym zadaniem. I będziesz miał na to wyraźny dowód!

7) Oczekują nagród.
Nagradzanie niekoniecznie musi być w formie materialnej.
Nagrodą może być:

– więcej czasu na ulubione zajęcia (np. dodatkowe pół godziny grania na komputerze ),

– wspólne wyjście z przyjaciółmi lub rodziną (na lody, spacer lub do kina),

– zrealizowanie pomysłu dziecka – spróbuj zapytać dziecko, co chciałoby wspólnie zrobić – pomysły mogą Cię zaskoczyć!

Pamiętaj o istotnej kwestii psychologicznej.

Nie dodawaj do danej już obietnicy warunków, nie zmieniaj zasad gry. Jeśli dziecko często słyszy, np: „pójdziesz do kina, jeśli zrobisz…” – mimo że wcześniej obiecałeś dziecku film, może nabrać negatywnego nastawienia do nauki języka angielskiego.

Niech nagroda będzie czymś dodatkowym. Unikaj też warunków negatywnych.

Parę przykładów: „Jeśli się nie nauczysz, nie pójdziesz na spacer”, „Jak dostaniesz trójkę na koniec semestru, nie kupię ci nowej gry” i tak dalej. Strach jest najgorszym wrogiem motywacji.

Mamy nadzieję, że uda Wam się wdrożyć parę pomysłów w życie i nauka Waszych dzieci będzie radosna i owocna!

Zapisz się na
bezpłatną lekcję

Zarejestruj się

Pomóż dziecku uczyć się angielskiego

Zapisz się, aby poznawać sekrety języka w formie mailowej od AllRight.
Będziesz dostawać lifehacki, tematyczne
słowniczki i zasady językowe w przystępnym dla dzieci formacie.