Ponad 20 świetnych bajek do nauki angielskiego z dziećmi.

Dzieci uwielbiają oglądać bajki i mają swoich ulubionych bohaterów. Wiemy, że o wiele łatwiej się uczą, gdy nauka uwzględnia ich zainteresowania. Lubią również gadżety. Zamiast je od nich odrywać, sugerujemy, abyś zainteresował się interaktywnymi lekcjami języka angielskiego w domu. Mała wskazówka od Allright – przygotowaliśmy artykuł: Po co się uczyć angielskiego?

A w tym wpisie dokonaliśmy szczegółowego przeglądu bajek dla różnych grup wiekowych. Wzięliśmy pod uwagę te, które są pouczające, będą bawić całą rodzinę i takie, które chętniej obejrzą dziewczynki lub chłopcy.
Przeglądaj i wybieraj 🙂

Podzieliliśmy bajki na kategorie, ale to umowna klasyfikacja, bo bajki dla chłopców często podobają się dziewczynkom i vice versa. To samo dotyczy wieku i innych zaleceń.

Bajki edukacyjne

1. Little Pim 1+ 

Kurs angielskiego dla najmłodszych: od maluszków do dzieci w wieku szkolnym. W krótkich pięciominutowych seriach rysunkowa panda Pim i prawdziwe dzieci wykonują proste codzienne czynności: myją zęby, ubierają się, jedzą, bawią się, kładą się spać. W każdym temacie panda wprowadza dzieciom 60 prostych i używanych codziennie słów oraz zwrotów w języku angielskim. Gdy pojawia się nowe słowo – Pim wymawia je wyraźnie, a pisownię widzimy na ekranie. Krótkie odcinki, dużo żywych kolorów, przyjemna, dyskretna muzyka.

2. Gogo loves English 1+ 

Bajka o smoku Gogo. Przyleciał z innej planety, poznał przyjaciół i chce uczyć się angielskiego, żeby swobodnie z nimi rozmawiać. Podczas każdej serii nowe słowa i frazy są kilkukrotnie powtarzane, aby dziecko mogło je zapamiętać. Serie trwają około 5 minut, mają angielskie napisy.

3. Tom and Keri  3+

Program edukacyjny do nauki języka angielskiego. W 26 odcinkach miś Tom i dziewczynka Keri bawią się, śmieją i grają. Tom i Keri mają magiczny żółty domek do gier na podwórku. Za każdym razem, gdy wchodzą do tego domku, wkraczają w nowy świat: do pałacu, na farmę, do parku, sklepu z lalkami lub na brzeg morza. Na końcu każdego odcinka nauczyciel wyjaśnia znaczenie słów. Oglądając ten program, dzieci nauczą się ponad 200 słówek i zwrotów w języku angielskim i zaśpiewają 50 piosenek.

5. “Muzzy in Gondoland” oraz “Muzzy comes back” 3+ 

Prawdopodobnie nie ma bardziej popularnej i lubianej przez wszystkich bajki edukacyjnej dla dzieci niż seria Muzzy. Kreskówka ma już wiele lat, a wielki zielony miś natychmiast staje się ulubieńcem nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Można obejrzeć dwa sezony: „Muzzy in Gondoland” i „Muzzy wraca”.

Czym charakteryzuje się dobra bajka do nauki języka?

  • wolna, wyraźna wymowa;
  • wstawki z gramatyką;
  • chwytliwe piosenki, które uczą dzieci kolorów, alfabetu, liczenia, różnych czasowników, itp.

Dziecko samo będzie Cię prosić o kolejne odcinki, ponieważ wszystkie łączą się w fascynującą opowieść. Muzzy to prawdopodobnie jedna z niewielu bajek, która spodoba się zarówno małym dzieciom, jak i starszym uczniom. Fanami kreskówki jest również wielu rodziców.🙂

Inne wartościowe bajki

Czasami mamy ochotę obejrzeć coś naprawdę słodkiego, wzruszającego i rodzinnego. Przygotowaliśmy dla Was wybór bajek, które spełniają te wymagania i posiadają walory edukacyjne.

Parę wskazówek jak je oglądać:

  1. Od razu po angielsku. Ta opcja jest najbardziej odpowiednia dla bardzo małych dzieci. Zafascynuje je głównie obraz, natomiast mowę będą odbierać pasywnie, jako tło.
  2. Najpierw obejrzyj kreskówkę po polsku, a następnie po angielsku. Ta wersja będzie dobra dla dzieci w wieku szkolnym. Interesują się nie tylko obrazkami, ale także fabułą, dialogami, całą historią, która ma miejsce na ekranie.

Ta metoda nauki świetnie się sprawdza, jeśli jest stosowana regularnie. Krótka bajkę można obejrzeć codziennie, a długą np. raz w tygodniu.

Krótkie bajki

6. The Adventures of Spot 1+

Seria o szczeniaku o imieniu Spot. Ma prostą i słodką fabułę. Nie można  nie zakochać w tym uroczym stworzeniu! 

7. Kipper the Dog 1+

Brytyjski animowany serial tv dla dzieci oparty na bohaterach książki Mike’a Inkpena „Dog Kipper”. Bajka otrzymała wiele nagród, w tym BAFTA za najlepszą animację dla dzieci. Bardzo spokojna historia, urocza animacja, proste dialogi i krótkie odcinki: 8-9 minut.

8. Crawford the Cat 2+

W tej bajce główny bohater, kot Crawford, pomoże dzieciom w utrwaleniu dobrych nawyków: myciu zębów, wykonywaniu ćwiczeń, mówieniu “proszę” i “dziękuję”, odkładaniu zabawek na miejsce. Odcinki są krótkie, trwają około 5 minut, grafika jest prosta, nieprzeładowana niepotrzebnymi szczegółami.

9. Humf 3+

Świetna bajka dla najmłodszych. Bohater kreskówki ma na imię Humf i wyglądem przypomina niedźwiedzia. Zwiedza świat, uczy się mówić i zdobywa przyjaciół. Na oficjalnym kanale znajdują się filmy o różnej długości – od jednej do 40 minut. 

10. Caillou 3+

Seria opowiada o 4-letnim chłopcu, który mieszka z rodzicami i młodszą siostrą. Opiekuje się zwierzakiem, zaczyna chodzić do szkoły, zajmuje się nowym sportem, uczy się przezwyciężać strach i nieśmiałość i spędza czas z rodziną, która zawsze go wspiera i służy pomocą. Polecamy wszystkim rodzicom oglądanie tej bajki z dziećmi. Na szczególną uwagę zasługuje to w jaki sposób rodzina ze sobą rozmawia, jak wspierają i pomagają Caillou, gdy ten czuje się niepewnie lub coś spsoci.

11. Peppa Pig 3+

To często ulubiona bajka całej rodziny! Tata, mama, Peppa i jej brat wszystkim przypadają do gustu, a wielu z nas rozpoznaje w bohaterach samych siebie. Odcinki są krótkie i bardzo zabawne. W tej kreskówce wszystko jest idealne – fabuła, główni bohaterowie, wyraźna, dobrze zrozumiała mowa, subtelny humor. Świetna i przydatna pozycja dla rodzinnej rozrywki!

Bajki dla dziewczynek

12. My Little Pony: Friendship is Magic 3+

Ulubiona bajka dziewczynek opowiadająca o słodkich kucykach, z których każdy posiada unikalny talent oraz magiczne zdolności. To historie o życiu i przyjaźni tak podobnych, a jednocześnie tak różnych od siebie kucyków. Mówią dość szybko, poziom trudności przewyższa umiejętności dzieci dopiero zaczynających naukę. Niemniej jednak umieściliśmy bajkę w tej kategorii wiekowej i zalecamy oswajanie młodych uczniów z poprawną angielską wymową korzystając z tej pozycji. Dzieci bez trudu zrozumieją o czym jest odcinek na podstawie samego obrazu.

13. Little Princess 3+

Wspaniała historia o małej, trochę rozpieszczonej księżniczce. Znajdziemy tu zarówno krótkie, jak i długie odcinki. Na oficjalnym kanale kreskówki możemy wybrać te, które nam odpowiadają. Polecamy też zerknąć na Read Along with Little Princess na playliście.Tekst książki jest wyświetlany na ekranie, co jest bardzo przydatne w nauce czytania i poprawnej wymowy.

Bajki dla chłopców

14. Paws Patrol 2+

Psi Patrol to bajka, która opisuje przygody ekipy ratunkowej składającej się z inteligentnego chłopca Rydera, i ośmiu szczeniąt. Ich głównym zadaniem jest ochrona Zatoki Przygód i jej mieszkańców przed niebezpieczeństwami wszelkiego rodzaju . Bardzo krótkie odcinki (2 min), proste historie.

15. Postman Pat 5+

Listonosz Pat i jego kot Jess dostarczają pocztę w wiosce Grindale. Ale ciągle coś im staje na drodze i przytrafiają im się najróżniejsze przygody. Każdy odcinek zaczyna się od ważnej misji dostarczania poczty. Odcinki są dość długie (trwają około 40 minut), więc najbardziej odpowiednią kategorią wiekową będzie 5+. Średni poziom trudności mowy i ogólne słownictwo.

Bajki i programy dla dzieci w wieku 7-15 lat

16. The World Of Peter Rabbit & Friends 7+

Jeśli czytałeś już swoim dzieciom książki o Króliku Piotrusiu, zapewne polubią też bajkę. “The World of Peter Rabbit and Friends” to serial o słynnym króliczku, który nie może usiedzieć spokojnie i co chwilę pakuje się w różne tarapaty. Fabuła i język mogą być zbyt skomplikowane dla małych dzieci, odcinki są raczej długie (30 min), dlatego polecamy bajkę od wieku 7+.

17. The Cat in the Hat Knows a Lot About That 7+

To prawdziwa gratka dla ciekawych wszystkiego dzieci w wieku szkolnym! Wspaniała seria edukacyjnych kreskówek o świecie. Kot podróżuje z dziećmi i odpowiada na wiele pytań: o pszczoły, mrówki, pustynię i właściwości piasku, o zachowanie zwierząt itp. Każdy odcinek to nowa podróż, zabawna i pouczająca. Trwa około 30 minut.

18. Finding Stuff Out 9+

Ten fascynujący program naukowy zdobył wiele nagród i wyróżnień. Z przyjemnością polecamy go dzieciom od 9 lat. Niewątpliwą zaletą programu jest prowadzący go nastolatek o imieniu Harrison, który szuka odpowiedzi na wiele pytań. Na przykład odcinki pierwszego sezonu opowiadają o tym jak uzyskać konkretny kolor, o owadach, pogodzie, księżycu, śnie, elektryczności, wulkanach, oceanach, etc. Łatwy do zrozumienia, doskonały angielski.

19. Science Max 12+

Ciekawy kanał pełen nauki i eksperymentów dla uczniów gimnazjów i szkół średnich. Polecamy te filmy dzieciom na poziomie co najmniej średniozaawansowanym.

Filmy 

Możesz obejrzeć dowolne pełnometrażowe bajki, które znajdziesz w języku angielskim: “Puzzle”, “Kung Fu Panda”, “Cars”, “Ratatouille”, wszystkie pozycje Disney’a (“Cinderella”, “Peter Pan”, “Little Mermaid”, etc.).

Najlepiej, jeśli uda Ci się znaleźć bajkę z angielskimi napisami. Nie polecamy oglądania z polskimi. Nauka idzie o wiele szybciej i jest bardziej skuteczna, gdy dziecko słyszy i widzi na ekranie ten sam tekst.

Bajka “101 Dalmatyńczyków” jest doskonałym przykładem. Powstała w 1961 roku i zdecydowanie wyróżnia się klasycznym, doskonale zrozumiałym językiem angielskim.

Mamy nadzieję, że znalazłeś w naszym wpisie coś nowego, co Cię zainteresuje i zachęci Twoje dzieci do nauki. W miarę możliwości staraliśmy się udostępniać linki do oficjalnych kanałów. Oczywiście jest wiele kreskówek do nauki angielskiego. Możesz samodzielnie wyszukiwać różne żądania na YouTube. A jeśli chcesz kontynuować edukację online, przyjdź do nas!

Zapisz się na
bezpłatną lekcję

Zarejestruj się

Pomóż dziecku uczyć się angielskiego

Zapisz się, aby poznawać sekrety języka w formie mailowej od AllRight.
Będziesz dostawać lifehacki, tematyczne
słowniczki i zasady językowe w przystępnym dla dzieci formacie.