Angielski w piosence

Najlepsze metody nauki języka to te, które sprawiają dzieciom radość i pozwalają im się bawić. Słuchanie piosenek po angielsku to na pewno jedna z nich! Jeśli Twoje dzieci już trochę liznęły języka i są na poziomie początkującym, mogą zacząć uczyć się z piosenek.

Piosenki po angielsku pomagają w kształtowaniu prawidłowej wymowy. Częste słuchanie jednego tekstu pozwala dobrze poznać słowa oraz ich wymowę poprzez powtarzanie. Dzięki temu łatwiej zapamiętujemy także całe zdania, z których później możemy skorzystać. Materiał do nauki jest bardzo zróżnicowany – mamy tu słówka, gramatykę i określone wyrażenia. Wszystko to łatwiej odbieramy i przyswajamy dzięki piosenkom. 

Poproś swojego nauczyciela, żeby przyjrzał się tekstowi danej piosenki, jeśli masz taką możliwość. Czasami znajdziesz w nich dziwne, nieużywane wyrażenia – wokalista używa ich np. aby otrzymać odpowiedni rym. Dlatego staraj się wybierać utwory jak najbardziej zbliżone do klasycznej wersji.

Możesz spokojnie użyć piosenek z bajek lub spróbować z utworami Twojego ulubionego artysty.

Czego dziecko może się nauczyć z artykułów AllRight?

Angielskiego

Czego możesz nauczyć swoje dziecko z nauczycielami AllRight?

Doskonałego angielskiego

Zapisz się na bezpłatną lekcję

Angielski w piosence. Ogólne zasady pracy z tekstem.

 1. Najpierw pozwól dziecku przesłuchać utwór 2-3 razy nie tłumacząc go. Spróbujcie wyłapać słowa i wyrażenia, które rozumiecie.
 2. Następnie przeczytajcie tekst i jego tłumaczenie..
 3. Ponownie posłuchajcie piosenki jednocześnie patrząc na tekst.
 4. Następnie, popracujcie nad tekstem – zaznaczcie nieznane słowa, wyrażenia, róbcie notatki tam, gdzie uznacie za stosowne. 
 5. Włączcie piosenkę jeszcze raz, ale bez zerkania do tekstu.
 6. Wybierzcie jakieś wyrażenie jako przykład i ułóżcie parę swoich zdań z taką samą konstrukcją gramatyczną.
 7. Zachowuj swoje notatki, zaglądaj do nich od czasu do czasu, by przypomnieć sobie jakieś słowo lub frazę.

Dla przykładu posłużymy się piosenką z filmu animowanego Moana – “You’re welcome” oraz hitem grupy Queen – “We are the champions”.

Moana “You ‘re welcome

Zwróćcie uwagę na kilka aspektów w tej piosence.

 1. Użycie typowych skrótów (what’s happening, let’s begin, it’s really me, it’s Maui, you’re, lookin ’). Wyjaśnijcie co oznaczają i kiedy ich używamy, w jaki sposób zapisać zdanie w całości.
 2. Zdania w Present and Past Continuous (what’s happening here, you’re staring, you were waddling, You’re lookin ’at him).
 3. Wyrażenie “let’s begin” – kiedy go używamy + parę przykładów. Wyrażenie “I see” – w tym przypadku czasownika “see” użyto w innym znaczeniu niż zazwyczaj. Kolejne ciekawe frazy to “Face to face with”, “breathe it in!”, “It’s adorable!” 
 4.  Poszczególne słowa. Na przykład, “staring”, “ordinary”, “demi-god”.
 5.  Wiele przykładów użycia Present Simple (“humans never change”, “You don’t even know”, “Open your eyes”, “I’m just an ordinary demi-guy”).

Ułóż kilka zdań w Continuous. Będzie świetnie, jeśli uda Ci się użyć nowych słówek z tej piosenki. W ten sam sposób popracuj nad Present Simple – utwórz parę zdań mówiących o dobrze znanych faktach, zaprzeczeń, itp.

Queen “We are the champions”

Ta piosenka jest bardziej odpowiednia dla nastolatków na poziomie średniozaawansowanym. Znajdziecie w niej świetne przykłady użycia Present Perfect.

Co ciekawego w niej znajdziemy?

 1. Jak wspomnieliśmy powyżej, Present Perfect (“I’ve paid”, “I’ve done”, “I’ve made”, etc.)
 2. Stronę bierną (“sand kicked in my face”)
 3. Czasowniki frazowe “keep on”, “come through” i konstrukcje z ich użyciem.
 4. “Time after time”, “No time for smth.” – do zapamietania.
 5. Skróty – porozmawiajcie o skrótach w kontekście żywego języka i podajcie inne przykłady. Jeden z najpopularniejszych to “gotta”.
 6. Ułóż parę zdań w Present Perfect, najlepiej z użyciem czasowników frazowych oraz nowych słówek z tekstu piosenki.

I gotowe, teraz możesz zaśpiewać na głos z Freddiem!

Jeśli poświęcisz trochę czasu na analizę jednej piosenki tygodniowo, do końca roku uporasz się z 52 utworami i poznasz gramatykę oraz ogromną ilość słownictwa. Miłej nauki!

Jeśli chcesz, by Twoje dziecko uczyło się z profesjonalnym nauczycielem, zapraszamy do naszej szkoły! Możesz zapisać się na bezpłatną lekcję próbną na stronie lub pisząc do administratorów na WhatsApp +48577913261

Zapisz się na lekcję próbną.

Z radością powitamy Twoje dziecko w gronie naszych uczniów!

 

Zapisz się na
bezpłatną lekcję

Zarejestruj się

Pomóż dziecku uczyć się angielskiego

Zapisz się, aby poznawać sekrety języka w formie mailowej od AllRight.
Będziesz dostawać lifehacki, tematyczne
słowniczki i zasady językowe w przystępnym dla dzieci formacie.