Angielski od wczesnego dzieciństwa: korzyści z dwujęzyczności

Jesteśmy przyzwyczajeni do życia w szybkim tempie i ciągłych zmian, przez co nieustannie się uczymy i zdobywamy nowe umiejętności. Już dawno zaakceptowaliśmy fakt, że dzieci powinny rozpocząć naukę podstawowych przedmiotów i języków w wieku przedszkolnym. Wiele osób obawia się jednak, że to za duże obciążenie dla dziecka, że wszystko mu się pomiesza, będzie mylić słowa, a jego mózg zostanie przeładowany informacjami.

Zapytaliśmy o to główną metodolog naszej szkoły, Marinę Dukhaninę i stąd wiemy, że podobne obawy są bezpodstawne, natomiast dwujęzyczność niesie wiele korzyści.

1. Dzieci dwujęzyczne są mądrzejsze i bardziej empatyczne niż ich jednojęzyczni rówieśnicy, szybciej się rozwijają i często odnoszą większe sukcesy w przyszłości.

Przez pierwsze trzy lata nasz mózg absorbuje i przetwarza niewiarygodną ilość informacji, nauka drugiego języka pomaga mu w tworzeniu dodatkowych połączeń neuronowych. Ponadto, dzieci są obdarzone niesamowitą umiejętnością – potrafią rozróżnić wszystkie dźwięki, z których składają się języki używane na świecie (jest to około 800 różnych dźwięków).

Wskazówka: nie spiesz się z wprowadzaniem dwujęzyczności od czytania w obu językach jednocześnie. Zacznij od języka, którym dziecko będzie się częściej posługiwało, komunikowało z innymi. Gdy zasady pierwszego języka zostaną opanowane, można przejść do drugiego.

  1. Dzieci dwujęzyczne, nawet bardzo małe, dobrze rozumieją, że mogą się posługiwać dwoma różnymi językami osobno.

Rodzice często odkładają naukę języka angielskiego swoich dzieci na później, ponieważ boją się, że dziecko nie będzie w stanie odróżnić wszystkich słów i będzie mieszać języki. W praktyce widzimy, że osoby dwujęzyczne często mówią oboma językami jednocześnie, ale nie dlatego, że mieszają im się wyrażenia, ale po prostu dla wygody. Nie zdarza się, żeby przypadkiem pomylili słowa, raczej ułatwiają sobie komunikację, używając tego słowa, które wcześniej przyszło im na myśl.

  1. Nie trzeba się obawiać, że ucierpi wymowa w obu językach.

Aparat mowy dziecka jest niezwykle plastyczny, łatwo go ćwiczyć. Zaczynając uczyć dziecko drugiego języka w jak najmłodszym wieku, pomagasz mu rozwijać nie tylko mózg, ale także system więzadeł i mięśni odpowiedzialnych za prawidłową wymowę.

Dziecko, które zaczyna naukę angielskiego przed 3 rokiem życia, całkowicie naśladuje wymowę osób, które je otaczają, dlatego warto skorzystać z pomocy nauczyciela lub puszczać maluchowi nagrania, jeśli rodzice nie władają tym językiem zbyt dobrze.

Wskazówka: angielskie bajki, kołysanki i nagrania mogą być bardzo pomocne!Podzielimy się z Wami doświadczeniami jednej z mam: “Znalazłam mnóstwo piosenek dla dzieci w Internecie – okazały się bardzo pomocne, ponieważ nie czułam się pewnie, gdy mówiłam do córki po angielsku. Później oglądałyśmy razem bajki i to był strzał w dziesiątkę – moja mała, która dopiero zaczynała się uczyć wymawiać polskie słowa, uraczyła nas pierwszym słowem po angielsku, w dodatku z brytyjskim akcentem! (Dziękujemy Śwince Peppie za szczęśliwe dzieciństwo :)”

Wychowując dwujęzyczne dziecko musisz pamiętać, żeby w żadnym wypadku nie naciskać malucha i nie zmuszać go do nauki – inaczej zniechęcisz dziecko i nie będzie chciało się uczyć. Nauka angielskiego od dzieciństwa jest doskonałą inwestycją w przyszłość Twojej pociechy.

Zapisz się na
bezpłatną lekcję

Zarejestruj się

Pomóż dziecku uczyć się angielskiego

Zapisz się, aby poznawać sekrety języka w formie mailowej od AllRight.
Będziesz dostawać lifehacki, tematyczne
słowniczki i zasady językowe w przystępnym dla dzieci formacie.