Jak nauczyć dziecko czytać po angielsku?

Dwadzieścia lat temu korzystano z transkrypcji, żeby nauczyć dzieci czytać po angielsku. Na początku uczniowie mieli opanować alfabet – jednak angielskie litery osobno brzmią często zupełnie inaczej niż w słowach: na przykład “c” w alfabecie czytamy„si”, a w słowie cat – jak „k”. Kolejnym problemem okazały się znaki: te w transkrypcji w ogóle nie przypominały liter alfabetu. W rezultacie dzieci musiały nauczyć się zarówno alfabetu, jak i transkrypcji. A to o wiele trudniejsze od nauki angielskich liter. Na szczęście czasy się zmieniły. Aby nauczyć dzieci czytać, nauczyciele szkoły AllRight.com wykorzystują metodę Phonics. Phonics to kombinacje liter i dźwięków, które najczęściej spotykamy w angielskich słowach. Dzieci od razu zapamiętują ich brzmienie i uczą się czytać proste słowa, a następnie złożone kombinacje i wyjątki. 

Dziecku o wiele łatwiej zapamiętać, że C brzmi jak „k”, A jak „e”, T jak „t” i przeczytać „cat”, niż nauczyć się wyglądu liter, ich transkrypcji i dopiero móc wypowiedzieć słowo.

Dodatki i aplikacje

Jolly Phonics. Nauczyciele najczęściej korzystają z programu Jolly Phonics. To brytyjska metoda nauki czytania, z której korzystają nie tylko obcokrajowcy, ale również mali Anglicy. Zestaw zawiera książki dla nauczyciela i uczniów, karty ze słowami i fonetyką, zeszyty ćwiczeń i plakaty. Są nawet kukiełki na palce!

Teach your monster to read – Naucz swojego potwora czytać. Potworem nie jest oczywiście dziecko, a jego awatar w grze online.

Bezpłatna gra w przeglądarce składająca się z trzech części:

  • First Steps (Pierwsze kroki): dzieci oswajają się z fonetyką i prostymi słowami,
  • Fun with words (Zabawa ze słowami): słowa i  kombinacje robią się trudniejsze,
  • Champion Reader (Mistrz czytania): zamiast pojedynczych słów pojawiają się całe zdania.

Po rejestracji dziecko może stworzyć własnego potworka. Fabuła gry jest prosta: potwór poleciał w kosmos, rozbił się i stracił swój statek. Żeby go odzyskać, musi zebrać wszystkie dźwięki grając w proste gry. Uczeń ma do wyboru 2 lub 3 gry o różnym mechanizmie. Oprócz zbierania dźwięków, dziecko otrzymuje też ciekawe nagrody: słodycze lub ubranka dla potwora. Czasami w grze pojawiają się Trickies – to słowa – wyjątki. Trickies trzeba złapać i umieścić w kolekcji.

Wesoła animacja i interaktywność nie pozwolą dziecku się nudzić. Na oficjalnej stronie gry po rejestracji uzyskujemy dostęp do plakatów i tekstów do samodzielnego czytania, można je pobrać i wydrukować, tak samo jak zdjęcie potworka, którego stworzyło dziecko. 

Ważne, by w czasie gry sprawdzać, czy dziecko powtarza dźwięki i słowa – w ten sposób lepiej je zapamięta. Kilka pierwszych zajęć lepiej odbyć razem, żeby pomóc dziecku zrozumieć, co należy robić. Frazy są powtarzane i uczeń szybko zapamiętuje co znaczą, dzięki czemu po paru lekcjach jest w stanie zagrać sam. 

Możesz nauczyć dziecko czytać po angielsku zanim lub już po tym jak nauczy się czytać po polsku, ale nie razem z językiem ojczystym. W przeciwnym wypadku maluch może mylić słowa. Jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko nauczyło się czytać łatwo i szybko, zapisz się na bezpłatną lekcję próbną w AllRight.com, a nasi nauczyciele pomogą osiągnąć cel! 

Zapisz się na
bezpłatną lekcję

Zarejestruj się

Pomóż dziecku uczyć się angielskiego

Zapisz się, aby poznawać sekrety języka w formie mailowej od AllRight.
Będziesz dostawać lifehacki, tematyczne
słowniczki i zasady językowe w przystępnym dla dzieci formacie.