Czy zajęcia online są szkodliwe dla dzieci?

Po wypiciu 8 litrów wody można umrzeć, a po zjedzeniu 3 kilogramów lodów na raz choroba jest czymś nieuniknionym. Czy to oznacza, że woda i lody są szkodliwe? Oczywiście, że nie, po prostu co za dużo, to niezdrowo i we wszystkim trzeba znać umiar.

Tak samo wygląda sprawa z zajęciami online. Z jednej strony, nadmierne korzystanie z Internetu jest szkodliwe, szczególnie dla dzieci. Nawet najlepsze programy naukowe i rozwijające gry mogą stać się niebezpieczne, jeśli zastępują wszelką komunikację i kontakt z rodzicami.

Z drugiej strony, lekarze zalecają regularne picie wody, a jeden lód na patyku dziennie poprawia nastrój. To samo dotyczy zajęć online: krótkie, regularne sesje są korzystniejsze od niekontrolowanego siedzenia przed monitorem, przecież pół godziny dziennie nikomu nie zaszkodzi. 

Zasady bezpiecznego udziału w zajęciach online:

  • Lekcja nie powinna trwać dłużej niż godzinę, wliczając w to przerwy: małym dzieciom trudno wytrzymać na długich lekcjach. W AllRight.com zajęcia dla dzieci młodszych niż 8 lat trwają 25 minut, aby ci nie zdążyli się zmęczyć.
  • Uczeń nie patrzy tylko w ekran, a rozmawia z nauczycielem i wypełnia jego zadania. Interaktywna lekcja nie pozwala na nudę.
  • Dziecko nie siedzi na miejscu: wykładowca wykorzystuje metodę TPR – Total Physical Response: technikę reagowania całym ciałem, która pozwala na odpoczynek od ekranu, rozgrzewkę i lepsze zapamiętanie materiału.
  • Nauczyciel cały czas zmienia rodzaje zadań i ćwiczeń, które wymagają koncentracji. Aktywność fizyczna i wesołe momenty pomagają w odprężeniu się i zrelaksowaniu. Przedszkolakom trudno długo koncentrować się i szybkie tempo pracy pozwala na uzyskanie najlepszych wyników.

 

Co zrobić, aby zajęcia online były bardziej komfortowe?

Wygodne warunki są ważne nie tylko dla zdrowia fizycznego i psychicznego dziecka, ale także pomagają w polubieniu nauki. Nikomu nie spodoba się lekcja angielskiego, gdy siedzi na niewygodnym krześle i korzysta ze słuchawek, które od czasu do czasu wyłączają się. Aby warunki były idealne, potrzebne są:

Dobrej jakości sprzęt. Wystarczy duży monitor, który nie migocze i nie oślepia oraz wygodne słuchawki. Potrzebna jest też dobra kamerka, aby nauczyciel mógł zobaczyć mimikę dziecka.

Wysokiej jakości połączenie internetowe. Ciągle przerywane połączenie, obce dźwięki lub brak wideo źle wpływają na stan skupienia dziecka: po takich zajęciach pamiętają mniej niż zazwyczaj. Na atmosferę na lekcji negatywnie oddziałują również przerwy między pytaniem nauczyciela a reakcją na nie.

Wygodne meble. Stół i krzesło, odpowiednie do wzrostu lub podstawka pod tablet, aby nie trzeba było trzymać go cały czas w rękach.

Obecność rodziców. Na pierwszych zajęciach maluchy zazwyczaj czują się zawstydzone i zagubione, z powodu obecności kogoś nowego. Siedząca obok mama daje im poczucie bezpieczeństwa. Najważniejsze to uzbroić się w cierpliwość i nie podpowiadać!

Zajęcia online są bezpieczne dla małych dzieci, jeśli są prawidłowo zorganizowane. Zarezerwuj bezpłatną lekcję i przekonaj się sam.

Zapisz się na
bezpłatną lekcję

Zarejestruj się

Pomóż dziecku uczyć się angielskiego

Zapisz się, aby poznawać sekrety języka w formie mailowej od AllRight.
Będziesz dostawać lifehacki, tematyczne
słowniczki i zasady językowe w przystępnym dla dzieci formacie.