Ranking: 100 najpopularniejszych języków świata

Język angielski staje się coraz bardziej rozpowszechniony, dzieci zaczynają uczyć się go już od wczesnego dzieciństwa (do szkoły Allright można zapisać nawet czterolatka). Dorośli także nie tracą czasu – zapisują się na kursy online i korzystają z różnorakich aplikacji. Można pomyśleć, że wszyscy dookoła znają i rozmawiają po angielsku. Ten język przydaje się w czasie podróży i w spotkaniach z obcokrajowcami. Ciekawostka: nawet jeśli człowiek przeczyta ten artykuł w oryginale, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będzie to jego język ojczysty.

Interesujący fakt: spośród miliarda osób, posługujących się angielskim, tylko 33% to native speakerzy.

Popularność tego języka zależy od konieczności i położenia geograficznego kraju. To, jak wyobrażamy sobie rozpowszechnienie i wykorzystanie języków obcych, może różnić się od rzeczywistości. Wszystko zależy od tego, czy dana osoba mówi na poziomie „biegłości”, czy też jest native speakerem.

Obecnie na świecie można zliczyć 100 najpopularniejszych języków, każdy z nich ma swoje pochodzenie, osobliwości i wartość dla narodowości. Proponujemy Wam krótką wycieczkę w głąb świata języków. 🙂

Przewodnik językowy

Ciekawostka :Ethnologue — najpopularniejszy i największy informator o językach świata, tworzony przez organizację SIL International, dostępny w wersji papierowej i elektronicznej.

Baza danych utworzona w nowym (już w 22. edycji) Ethnologue obejmuje większość populacji świata. Informacje zawierają szczegółowe opisy około 7111 żywych języków, które istnieją obecnie.  Ciężko sobie wyobrazić, ile pracy musieli wykonać eksperci, aby wykonać tak wspaniały przewodnik.

Należy zaznaczyć, że definicje języków rozpatrywane są z różnych aspektów:

  • Lingwistyczny: skoncentrowany na leksykalnych i gramatycznych  różnicach.
  • Socjalny: skoncentrowany na kulturalnych i politycznych faktorach, a także na dziedzictwie i tożsamości.

Do celów pomiarowych naukowcy wykorzystali wszechstronny zestaw kryteriów z normy ISO 693-3, który uwzględnia pokrewne odmiany i dialekty. Uwzględnia także, że lingwistyka nie jest jedynym czynnikiem wykorzystywanym w analizie takiej ilości języków.

Rozpowszechnienie języków na świecie

Okazuje się, że języki indoeuropejskie są najbardziej rozpowszechnione. Według danych Ethnologue, ta rodzina językowa liczy ponad 3 miliardów native speakerów. Na przykład, w grupie Niger-Kongo  istnieje 1526 języków, z czego 12 jest przedstawionych w opracowaniu.

Jakimi językami najczęściej posługują się ludzie na świecie?

 Nie zaskoczyło nas, że angielski jest liderem rankingu. Posługuje się nim ponad 1,1 miliarda ludzi (ok. 15% ludności świata).

Chiński, hindi, hiszpański i francuski uzupełniają piątkę liderów.

Pozycja w rankingu Język Liczba posługujących się, w milionach  Pochodzenie
Angielski 1,132  Indoeuropejskie
Chiński (mandaryński)  1,117  Chińsko-tybetańskie
Hindi  615  Indoeuropejskie
Hiszpański  534  Indoeuropejskie
Francuski  280  Indoeuropejskie
Arabski 274  Afro-azjatyckie
Bengalski  265  Indoeuropejskie
Rosyjski 258  Indoeuropejskie
Portugalski  234  Indoeuropejskie 
10  Indonezyjski  199  Austronezyjskie

Native speakerzy

Tym niemniej, to tylko jedna część różnorodności językowej. Metryki dla native speakerów ukazują trochę inny obraz: chiński (mandaryński) jest językiem ojczystym dla 918 milionów ludzi. To prawie 2,5 razy więcej, niż native speakerów angielskich. Prawdopodobnie ma to związek z dużą gęstością zaludnienia w Chinach.

Pozycja w rankingu Język Liczba native speakerów, w milionach Pochodzenie
Chiński (Mandaryński) 918  Chińsko-tybetańskie
Hiszpański 460  Indoeuropejskie
Angielski 379  Indoeuropejskie
Hindi 341  Indoeuropejskie
Bengalski 228  Indoeuropejskie
Portugalski 221  Indoeuropejskie
Rosyjski 154  Indoeuropejskie
Japoński 128  Japońskie
Zachodniopendżabski 93  Indoeuropejskie
10  Marathi 83  Indoeuropejskie

Uwaga. Dla nietypowych dla nas języków: filipińskiego, standardowego arabskiego, nigeryjskiego lub kameruńskiego pidgina nie było danych o native speakerach. Hiszpański zajmuje drugie miejsce pośród osób, posługujących się nim (460 milionów). Jest to związane z posługiwaniem się nim w krajach Ameryki Łacińskiej. Języki indyjskie – hindi i bengali – także wchodzą w piątkę liderów wśród liczebności native speakerów. 

Dwujęzyczność L2

Omówiliśmy najbardziej rozpowszechnione języki narodowe. Osoby posługujące się nimi słyszą je od dzieciństwa i posługują się nimi od pierwszych słów. Bardzo często jednak ludzie wybierają dodatkowy, “drugi” język, którego uczą się w szkole bądź samemu. W rezultacie człowiek staje się ,,dwujęzycznym”. Symbolicznie jest to oznaczone za pomocą znaku L2. Ponad 43% ludności świata jest dwujęzykowa i może z łatwością przeskakiwać pomiędzy językami. Na podstawie danych można obliczyć liczbę osób mówiących w drugim języku (L2), patrząc na różnicę między użytkownikami a całkowitą liczbą użytkowników w procentach. Na przykład, 66% użytkowników angielskiego nauczyło się go jako języka drugiego.

Co zaskakujące, suahili ma najwyższy stosunek dwujęzycznych L2 do wszystkich mówiących. Native speakerów jest tylko 16 milionów na całym świecie. A wszystkich ludzi posługujących się nim –aż 98 milionów. Czyli 82% posługujących się suahili poznali go jako drugi język. Suahili został językiem narodowym lub oficjalnym w kilku afrykańskich krajach: Tanzanii, Kenii, Ugandzie i Demokratycznej Republice Kongo. Jest prawdopodobne, że przemieszczanie się ludzi z obszarów wiejskich do dużych miast w poszukiwaniu lepszych możliwości ekonomicznych powoduje przyjęcie suahili jako drugiego języka.

 Indonezyjski jest analogicznym przykładem: dzięki temu, że 78% dwujęzycznych L2 nauczyło się go, ten wariant malajskiego był wykorzystywany na wyspach przez bardzo długo. 

Kompletnie inaczej wygląda sprawa z chińskim (mandaryńskim): tylko 17% mówiących zna go, jako drugi język. Jest bardzo trudny w nauce i wymowie, dlatego występuje w nim taki rozłam.

Ochrona tradycji językowych

Język jest zmienny i cały czas się rozwija ─ 100 najpopularniejszych języków może pokazać nam obraz zmian na świecie na przestrzeni wieków. Oto pełna lista języków, uporządkowana według typów native speakerów i pochodzenia.

Pozycja w rankingu  Język  Liczba mówiących, w milionach  Liczba native speakerów, w milionach Pochodzenie 
Angielski  1,132  379  Indoeuropejskie
Chiński (mandaryński)  1,117  918  Chińsko-tybetańskie
Hindi  615  341  Indoeuropejskie
Hiszpański  534  460  Indoeuropejskie
Francuski  280  77  Indoeuropejskie
Arabski  274   – Afro-azjatyckie
Bengalski 265  228  Indoeuropejskie
Rosyjski 258  154  Indoeuropejskie
Portugalski 234  221  Indoeuropejskie
10  Indonezyjski  199  43  Austronezyjskie

Przyczyna popularności tych języków jest prosta – są aktywnie i konsekwentnie wykorzystywane. Niestety, prawie 3000 (około 40%) wszystkich języków znajduje się na skraju wyginięcia. Posługującymi się nimi ludzi jest coraz mniej, nikt się ich nie uczy i coraz rzadziej wykorzystywane są w życiu codziennym. Ta sytuacja martwi badaczy, ponieważ język gra jedną z ważniejszych ról w naszym życiu codziennym. Jego utrata ma negatywny wpływ na prawa ludności rdzennej.

Rezultatem badań Organizacji Narodów Zjednoczonych 2019 rok został ustanowiony międzynarodowym rokiem języków narodów rdzennych. Celem tego działania było rozwijanie umierających języków i przekazywanie ich następnym pokoleniom. Ale tylko sam naród może ochronić i zadbać o swoje dobro narodowe.

Uczcie się języków, ale nie zapominajcie o ojczystym!

Zapisz się na
bezpłatną lekcję

Zarejestruj się

Pomóż dziecku uczyć się angielskiego

Zapisz się, aby poznawać sekrety języka w formie mailowej od AllRight.
Będziesz dostawać lifehacki, tematyczne
słowniczki i zasady językowe w przystępnym dla dzieci formacie.