Wybieramy podręcznik do angielskiego dla dziecka: 6 propozycji + bonus

25 lat temu uczniowie pracowali z nudnymi czarno-białymi książkami, które ciężko było nawet wziąć w ręce. Jedyne co mogły rozczytać dzieci, to kolorowe obrazki, wycięte z gazet przez nauczycieli i nagrania na kasecie polskojęzycznych mówców. Przygotowanie do zajęć zajmowało dużo czasu,  a o tym, aby obejrzeć film lub posłuchać prawidłowej wymowy, nie było nawet mowy. Podręczniki, z których korzystano w szkole nie uczyły, jak mówić: teksty i dialogi były oderwane od rzeczywistości. Pamiętacie zdanie ,,London is the capital of Great Britain.”? A czy pamiętacie chociaż jedną sytuację, w której je użyliście?

Na szczęście czasy się zmieniły. Teraz podręczniki do angielskiego, wydawane przez brytyjskie wydawnictwa, wyglądają jak najdroższe czasopisma i pomagają dzieciom oswoić się z rzeczywistą mową potoczną.

Nie trzeba ograniczać się tylko do podręcznika: na przykład, w szkole AllRight opieramy się na nich, przygotowując kurs i indywidualny program nauki dla każdego ucznia. Jeśli chcecie wybrać jeden z najpopularniejszych podręczników,  to ten artykuł Wam w tym pomoże.

Który podręcznik do angielskiego wybrać?

Przy wyborze podręcznika weźcie pod uwagę wiek dziecka i jego poziom językowy. Wszystkie współczesne brytyjskie wydawnictwa wypuszczają serie od 5 do 7 poziomów. Jeśli dziecko spotyka się z angielskim po raz pierwszy, to odpowiedni dla niego będzi poziom zerowy lub pierwszy. Zwykle w podręcznikach dla początkujących nie ma nauki czytania, ich celem jest oswojenie dzieci z prostymi słowami i wyrażeniami po angielsku.

Little Friends: poznajemy pierwsze słowa

Przyjrzyjmy się podręcznikowi Little Friends od wydawnictwa Oxford: jest poziomu zerowego, więc idealny dla tych, którzy dopiero rozpoczęli naukę języka. W środku nie ma tekstu, są tylko kolorowe obrazki. Wszystkie instrukcje znajdują się w książce dla nauczyciela, który kieruje dzieci na właściwy tor myślenia, włącza nagrania i pomaga w rozgrywaniu scenek z podręcznika, wykorzystując metodę zapamiętywania TPR — Total Physical Response. Tę metodę wykorzystujemy także na zajęciach w szkole online AllRight! Pozwala ona oswoić się z mową angielską przy pomocy pamięci kinestetycznej i motorycznej dziecka. Słowa, które zapamiętuje na zajęciach, są używane na co dzień, a powtarzanie za lektorem zapewnia poprawną wymowę.

Jolly Phonics: uczymy się czytać

Jolly Phonics to nie jest zwykły podręcznik do nauki angielskiego. W skład kompletu wchodzą: plakaty, obrazki i nawet kukiełki na palce, które nauczą dziecko czytać w try miga. Książka stworzona jest na podstawie foniksów —dźwiękach i ich połączeniach.  Najpierw dziecko uczy się tych liter i dźwięków, które łatwo wymówić, oraz prostych słów, i dopiero z czasem przechodzi do bardziej skomplikowanych konstrukcji. Pracując z Jolly Phonics z łatwością nauczycie dziecko czytać, bez potrzeby wkuwania na pamięć alfabetu i transkrypcji. 

Fly High: bawimy się na lekcjach

Podręcznik Fly High od wydawnictwa Pearson to idealny przykład tego, jak można zmienić nudną książkę w rozrywkowy magazyn. Do kompletu dołączone są kolorowe obrazki ze słowami i materiały do organizacji tematycznych przyjęć.

Wszystkie poziomy podręcznika Fly High są powiązane jedną historią. Znajomi bohaterowie towarzyszą dzieciom na każdych zajęciach, a na końcu działu znajduje się komiks Sally’s Story o przygodach dziewczynki imieniem Sally. Szkoła AllRight także posiada swojego bohatera — liska Charlie, oswajającego dzieci z angielskim.

Kid’s Box: poznajemy świat wokół nas

Wydawnictwo Cambridge połączyło w swoich podręcznikach najlepsze tradycje nauczania z nowoczesnymi tematami. Ta sama metoda komunikacji Cambridge jest wykorzystywana w szkole online AllRight. Kid’s Box zwraca szczególną uwagę na prawidłową wymowę, a rozdział Our World jest poświęcony badaniu otaczającego świata po angielsku.

Academy Stars: przygotowujemy się do międzynarodowych egzaminów

Academy Stars to najpoważniejszy podręcznik do angielskiego dla dzieci. Przygotowuje on uczniów do zdawania egzaminów Cambridge:  Young Learner Starters, Movers и Flyers. Akademickie podejście łączy się z kolorowymi obrazkami i interesującymi tematami. Do podręcznika dołączony jest kod dostępu do strony wydawnictwa Macmillan, gdzie znajduje się nowy komponent Pupil’s Practice Kit with Gradebook — interaktywny zasób pomocny przy wypełnianiu prac domowych.

Super Minds: ulepszamy soft-skills

Podręcznik od wydawnictwa Cambridge też wykorzystuje metody komunikacyjne, takie jak szkoła AllRight. Ta książka różni się od innych: nie skupia się tylko na angielskim. Stara się rozwijać umiejętności miękkie: pracę w grupie, samokontrolę i inteligencję emocjonalną. Tak jak wszystkie podręczniki Cambridge, Super Minds przygotowuje uczniów do egzaminów, potwierdzających ich poziom języka: Starters, Movers, lub Flyers.

Bonus: Książki po angielsku dla rozpoczynających. Bawmy się z korzyścią!

Czytanie polskich książek powiększa zapas słów i pomaga dzieciom w oswojeniu się z językiem ojczystym. To samo dotyczy książek w innym języku, ale musi zostać spełniony jeden warunek — poziom tekstu musi odpowiadać umiejętnościom dziecka. Idealnie sprawdzają się książki z serii Graded Readers, przystosowane do dzieci rozpoczynających naukę angielskiego.

Pearson English Graded Readers

Wydawnictwo Pearson wypuściło serię książek dla uczniów, rozpoczynających naukę w każdym wieku. Można zacząć od klasyki, na przykład bajek Disney’a: Kopciuszka lub Potworów i spółki. Jeśli dziecko jest fanem Marvela też znajdzie coś dla siebie: historie o Spider-manie lub Avengersach. Wszystkie książki są dodatkowo udźwiękowione, czyli będą odpowiednie nawet dla tych, którzy dopiero uczą się słów.

Macmillan Graded Readers

Książki wydawnictwa Macmillan są równie dobre, jak te z innych wydawnictw. Kolorowe, udźwiękowione książki z oryginalnymi historiami są rozdzielone na kilka poziomów. Maluchom spodobają się proste historie, pomagające zrozumieć, jak układać litery w słowa. Dla starszych dzieci została stworzona seria Factual Readers, która w prostych słowach opowiada o zwierzętach, zjawiskach przyrody, wynalazkach i świecie dookoła nas.

Niewątpliwie książki i podręczniki są niezbędne w nauce języka, ale nauczyciel, który prowadzi dziecko i rodziców we wszystkich aspektach języka angielskiego, jest równie ważny. W szkole online AllRight pracują profesjonaliści zakochani w swojej pracy, którzy pomogą Wam w radzeniu sobie ze wszystkimi problemami. Dodatkowo zamienią zajęcia w wesołą grę, podczas której nie trzeba siedzieć cały czas nad podręcznikiem. Nauka angielskiego z przyjemnością!

Zapisz się na
bezpłatną lekcję

Zarejestruj się

Pomóż dziecku uczyć się angielskiego

Zapisz się, aby poznawać sekrety języka w formie mailowej od AllRight.
Będziesz dostawać lifehacki, tematyczne
słowniczki i zasady językowe w przystępnym dla dzieci formacie.