Dopiero zaczynacie naukę angielskiego? Dziecko o wiele chętniej będzie się uczyć, jeśli rozpoczniecie od czegoś interesującego. Dlatego uczymy liter z pomocą ulubionych bohaterów, poznajemy ciekawe fakty i trenujemy pamięć wizualną. Bierzmy się za ręce i razem wędrujmy po świecie języka angielskiego. Do biegu, gotowi, start!
Krok 1: Angielskie litery dla dzieci
Na początku przedstawiamy Wam kilka podstawowych faktów:
Alfabet angielski składa się z 26 liter: 20 spółgłosek i 6 samogłosek.
Jeszcze w XX wieku alfabet posiadał 29 liter, trzy mniej – łatwiejsza nauka. 🙂
Jedna chytra litera – Y – w różnych przypadkach może być i spółgłoską i samogłoską. Zapiszcie sobie, aby nie zapomnieć.
Najczęściej spotykaną w słowach literą jest ,,E”.
A najrzadziej litera ,,żółw” – Q.
Po to, aby ułatwić proces zapamiętywania, przygotujcie fiszki i dwa-trzy razy dziennie przez 10 minut powtarzajcie z dzieckiem słówka i litery.
Krok 2: Angielski alfabet: piosenki i wideo
Zróbmy teraz przerwę na ćwiczenie wymowy. Naciśnijcie przycisk ,,play”, aby polepszyć swoją wiedzę.
Mamy 10 minut, aby zanurzyć się w świecie angielskich liter.
(Ostrzegamy, osoba mówiąca w wideo ma naprawdę ładny głos 🙂 )
Trzy wskazówki potrzebne, aby czas płynął z korzyścią:
- Najpierw wysłuchajcie cały alfabet bez przerywania.
- Potem skupcie uwagę na słowach dopasowanych do liter.
- Trzeci raz powtórzcie wszystkie litery razem z dzieckiem.
Po ciężkiej pracy, czas na moment relaksu i przesłuchanie piosenki. Nawet nie zauważycie, jak sami zaczniecie podśpiewywać. My zaczynamy: A, B, C, D, E, F, G… A teraz razem!
Aby ułatwić zapamiętanie alfabetu z prawidłową wymową, włącz dziecku następne wideo.
Powtarzajcie i przytupujcie nogą. Będzie wesoło i korzystnie, Wam i dziecku!
Abyście mogli ćwiczyć alfabet i wymowę w interaktywnej formie, udostępniamy Wam nasze znalezisko – kompilację ,,Angielski alfabet – piosenki”. Czeka tam na Was 50 minut z animowanymi bohaterami i 13 wesołych piosenek (możecie podzielić czas oglądania i puszczać dziecku jedną piosenkę dziennie).
Niezastąpiona rzecz dla dobrego samopoczucia podczas nauki.
Krok 3: Angielski alfabet: nieznane fakty o 26 literach.
Proponujemy rozszerzenie swoich ,,literowych” horyzontów: dobrze jest poznać historię, historyczny zapis i pochodzenie liter. Możecie wykorzystać te informacje, aby zainteresować dziecko nauką. 🙂
Zaczynamy?
“A” – powiedzieliśmy już, że alfabet angielski pochodzi z alfabetu łacińskiego. Tak więc, w starożytnym Egipcie litera „A” była nieco odwrócona i wyglądała jak rogi.
“В” – pewnego dnia fan angielskiego postanowił zapisać wszystkie cyfry słowami i okazało się, że litera “B” znajduje się tylko w słowie ,,billion” (miliard)!
“С” – Benjamin Franklin miał w planach uproszczenie języka, postanowił usunąć tę literę i zastąpić ją swoją własną.
“D” – to litera sygnalizacyjna, wojsko używa jej do sygnalizowania inwazji.
“Е” – ta litera znajduje się w 11% wszystkich angielskich słów.
“F” – w bolońskim systemie ocen (często używanym na uniwersytetach) oznacza ocenę niedostateczną.
“G” – w starożytnym Rzymie rozdzieliła się ma litery ,,C” i ,,G”,a do tego momentu oznaczała wielbłąda.
“Н” – potrzeba było tysiąca lat, aby Anglicy polubili tę literę, pierwotnie wymawiali ją jak ,,ejćć” i ,,hejćć”, podobnie jak dzisiejsze słowo ,,hejcić”.
“І” – zazwyczaj na tę literę mówi się ,,i z kropką”, okazuje się jednak, że kropka ma nazwę własną: znak diakrytyczny.
“J” – litera z włoskim pochodzeniem. Została dodana do angielskiego alfabetu jako ostatnia.
“К” – sportowa litera; w bejsbolu jest fraza ,,to strack out” (wypaść z gry, po 3 nietrafionych piłkach) i postanowili oznaczać to literą ,,K”.
“L” – a teraz pora na historię litery L i piłki nożnej. Narodowa liga piłki nożnej w Ameryce używała rzymskich cyfr do oznaczania numeru rozgrywającego się meczu. Problem pojawił się przy 50 meczu: litera ,,L” oznaczała także przegraną drużyny (loss). Mogło być to uznane za złą wróżbę i dlatego członkowie klubu postanowili zrezygnować z takiego symbolicznego oznaczania meczów.
“M” – lubimy tę literę za to, jak rozciąga mięśnie twarzy. Nie wierzycie? Spróbujcie powiedzieć ,,M” bez zaciskania ust. 🙂
“N” – absolutnie wodna litera; pierwotnie oznaczała „nun” – rybę, a potem pojawiła się artystyczna wizja, że symbol N to fala rozbijająca się o skałę. Możecie spróbować to narysować.
“О” –jest jedną z liter, która podwaja się na początku słowa, np. ,,ooky” oznacza ,,straszny”. .
“Р” – a teraz czas na ćwiczenie dla dziecka: robimy tort z liter. Jak to? Na początku sami nie wiedzieliśmy, jak, ale teraz wiemy i dzielimy się z Wami: litera ,,P” to warstwa ciasta, a kremem są litery ,,o”, ,,i”, ,,e”, ,,a”. I tak, najpierw kładziemy warstwę ciasta, potem krem, a na końcu znowu ciasto. I co wyszło? Słowa ,,Pip”, ,,Pop”, ,,Pup”. Sprawdźcie znaczenie w słowniku, jest dużo wariantów.
“Q” – Cicha litera alfabetu. Słynny Oxford English Dictionary przeprowadził badania i odkrył, że litera „O z ogonem” pojawia się tylko raz na 510 innych liter.
“R” – ucząc się tej litery powtarzamy długo ,,rrrr”. Anglikom skojarzyło się to z warczeniem psa, dlatego nazwali ją ,,psią”.
“S” – bardzo długo ta litera funkcjonowała pod nazwą ,,długie s” i zapisywało się ją jak ,,f”. Dopiero w XIX wieku stała się pełnoprawną literą z pięknym zapisem. Jej starą wersję możecie zobaczyć w rękopisie konstytucji USA.
“Т” – czy ta litera coś Wam przypomina? Dla nas jest to koszulka z rękawami! W języku angielskim na koszulkę mówi się ,,t-shirt”. To słowo pierwszy raz użył Francis Scott Fitzgerald w jednej ze swoich nowel.
“U” – litera bardzo podobna do ,,V” i jak okazuje się, nieprzypadkowo. Oba oznaczały spółgłoskę i samogłoskę. W XVI wieku zostały rozdzielone i ,,U” stała się samogłoską.
“V” – Ta litera jest zawsze wypowiadana, w każdym słowie. W przeciwieństwie od ,,Z” cz ,,J”.
“W” – W VII wieku była zapisywana jako ,,uu”, dlatego uczy się jej jako ,,double-u”.
“X” –jesteśmy wdzięczni Kartezjuszowi za oś X w matematyce. Znając tę literę, od razu będzie dziecku łatwiej.
“Y” – ta litera uznawana jest za półsamogłoskę, w różnych słowach jest wypowiadana inaczej: yell (krzyczeć) – wymawiane jest z przerwaniem wydechu i dźwięk przypomina spółgłoskę, a w słowie myth (mit) jest to całkowicie otwarty dźwięk.
“Z” – Nikt nie wie, jak to się stało, że siódma litera greckiego alfabetu, została ostatnią w alfabecie angielskim.
Teraz każda litera jest dla Was niczym otwarta księga. Niby zwykłe litery, a ile mają w sobie historii i ciekawostek.
Podzielcie się wiedzą z dziećmi!
Krok 4: 5 faktów o języku angielskim
Zanim skupimy się na obrazkach wspomagających naukę alfabetu, przedstawiamy kilka fascynujących faktów na temat języka angielskiego (zwróćcie uwagę na punkt 3).
- Angielski jest oficjalnym językiem wszystkich linii lotniczych na świecie. Spokojnie możecie uczyć dziecko fraz związanych z lotnictwem, na lotnisku nie będzie miał problemu z porozumieniem się.
- W czasie, gdy czytacie nasz artykuł, w angielskim pojawiło się nowe słowo. 4000 nowych słów w ciągu roku! Angielski jest najbardziej spopularyzowanym językiem na świecie i wszystkie nowości techniczne i informatyczne są nazywane za jego pomocą.
- William Shakespeare ma prawo nazywać się ojcem języka angielskiego. Sam jeden wymyślił ponad 1000 nowych słów, które umieszczał w swoich utworach.
- W czasie nauki piosenek i wierszyków spotkacie się z frazą ,,I am”. Oznacza ona ,,ja jestem”, ale w języku potocznym oznacza także ,,tak”.
- Najbardziej potrzebne słowo: ,,good’’ oznacza ,,dobrze’’. Jest bardzo proste w nauce, możecie od razu nauczyć je dziecko.
Krok 5: pamięć wizualna ,,Angielski alfabet: obrazki”
Angielski nie będzie dla dzieci nudnym obowiązkiem, jeśli do nauki wprowadzicie kilka kolorowych akcentów. Proponujemy Wam jeszcze naukę alfabetu za pomocą obrazków.
Ulubione zwierzęta, kreskówkowi bohaterowie i kolorowe litery zostaną zapamiętane przez dziecko w mgnieniu oka.
Ucz się i komunikuj z dzieckiem po angielsku!
Ucz się i komunikuj z dzieckiem nawet w języku angielskim! Życzymy urozmaiconych i pouczających lekcji!
Wszystko będzie Allright!