Angielski alfabet dla dzieci: prosto i interaktywnie

Dopiero zaczynacie naukę angielskiego? Dziecko o wiele chętniej będzie się uczyć, jeśli rozpoczniecie od czegoś interesującego. Dlatego uczymy liter z pomocą ulubionych bohaterów, poznajemy ciekawe fakty i trenujemy pamięć wizualną. Bierzmy się za ręce i razem wędrujmy po świecie języka angielskiego. Do biegu, gotowi, start!

Krok 1: Angielskie litery dla dzieci

Na początku przedstawiamy Wam kilka podstawowych faktów:

Alfabet angielski składa się z 26 liter: 20 spółgłosek i 6 samogłosek.

Jeszcze w XX wieku alfabet posiadał 29 liter, trzy mniej – łatwiejsza nauka. 🙂

Jedna chytra litera – Y – w różnych przypadkach może być i spółgłoską i samogłoską. Zapiszcie sobie, aby nie zapomnieć.

Najczęściej spotykaną w słowach literą jest ,,E”.

A najrzadziej litera ,,żółw” – Q.

Po to, aby ułatwić proces zapamiętywania, przygotujcie fiszki i dwa-trzy razy dziennie przez 10 minut powtarzajcie z dzieckiem słówka i litery.

Krok 2: Angielski alfabet: piosenki i wideo

Zróbmy teraz przerwę na ćwiczenie wymowy. Naciśnijcie przycisk ,,play”, aby polepszyć swoją wiedzę.

Mamy 10 minut, aby zanurzyć się w świecie angielskich liter.

(Ostrzegamy, osoba mówiąca w wideo ma naprawdę ładny głos 🙂 )

Trzy wskazówki potrzebne, aby czas płynął z korzyścią:

  • Najpierw wysłuchajcie cały alfabet bez przerywania.
  • Potem skupcie uwagę na słowach dopasowanych do liter.
  • Trzeci raz powtórzcie wszystkie litery razem z dzieckiem.

Po ciężkiej pracy, czas na moment relaksu i przesłuchanie piosenki. Nawet nie zauważycie, jak sami zaczniecie podśpiewywać. My zaczynamy: A, B, C, D, E, F, G… A teraz razem!

Aby ułatwić zapamiętanie alfabetu z prawidłową wymową, włącz dziecku następne wideo.

Powtarzajcie i przytupujcie nogą. Będzie wesoło i korzystnie, Wam i dziecku!

Abyście mogli ćwiczyć alfabet i wymowę w interaktywnej formie, udostępniamy Wam nasze znalezisko – kompilację ,,Angielski alfabet – piosenki”. Czeka tam na Was 50 minut z animowanymi bohaterami i 13 wesołych piosenek (możecie podzielić czas oglądania i puszczać dziecku jedną piosenkę dziennie).

Niezastąpiona rzecz dla dobrego samopoczucia podczas nauki.

Krok 3: Angielski alfabet: nieznane fakty o 26 literach.

Proponujemy rozszerzenie swoich ,,literowych” horyzontów: dobrze jest poznać historię, historyczny zapis i pochodzenie liter. Możecie wykorzystać te informacje, aby zainteresować dziecko nauką. 🙂

Zaczynamy?

“A” – powiedzieliśmy już, że alfabet angielski pochodzi z alfabetu łacińskiego. Tak więc, w starożytnym Egipcie litera „A” była nieco odwrócona i wyglądała jak rogi.

“В” – pewnego dnia fan angielskiego postanowił zapisać wszystkie cyfry słowami i okazało się, że litera “B” znajduje się tylko w słowie ,,billion” (miliard)!

“С” – Benjamin Franklin miał w planach uproszczenie języka, postanowił usunąć tę literę i zastąpić ją swoją własną.

“D” – to litera sygnalizacyjna, wojsko używa jej do sygnalizowania inwazji.

“Е” – ta litera znajduje się w 11% wszystkich angielskich słów.

“F” – w bolońskim systemie ocen (często używanym na uniwersytetach) oznacza ocenę niedostateczną.

“G” – w starożytnym Rzymie rozdzieliła się ma litery ,,C” i ,,G”,a do tego momentu oznaczała wielbłąda.

“Н” – potrzeba było tysiąca lat, aby Anglicy polubili tę literę, pierwotnie wymawiali ją jak ,,ejćć” i ,,hejćć”, podobnie jak dzisiejsze słowo ,,hejcić”.

“І” – zazwyczaj na tę literę mówi się ,,i z kropką”, okazuje się jednak, że kropka ma nazwę własną: znak diakrytyczny.

“J” – litera z włoskim pochodzeniem. Została dodana do angielskiego alfabetu jako ostatnia.

“К” – sportowa litera; w bejsbolu jest fraza ,,to strack out” (wypaść z gry, po 3 nietrafionych piłkach) i postanowili oznaczać to literą ,,K”.

“L” – a teraz pora na historię litery L i piłki nożnej. Narodowa liga piłki nożnej w Ameryce używała rzymskich cyfr do oznaczania numeru rozgrywającego się meczu. Problem pojawił się przy 50 meczu: litera ,,L” oznaczała także przegraną drużyny (loss). Mogło być to uznane za złą wróżbę i dlatego członkowie klubu postanowili zrezygnować z takiego symbolicznego oznaczania meczów.

“M” – lubimy tę literę za to, jak rozciąga mięśnie twarzy. Nie wierzycie? Spróbujcie powiedzieć ,,M” bez zaciskania ust. 🙂

“N” – absolutnie wodna litera; pierwotnie oznaczała „nun” – rybę, a potem pojawiła się artystyczna wizja, że ​​symbol N to fala rozbijająca się o skałę. Możecie spróbować to narysować.

“О” –jest jedną z liter, która podwaja się na początku słowa, np. ,,ooky” oznacza ,,straszny”. .

“Р” – a teraz czas na ćwiczenie dla dziecka: robimy tort z liter. Jak to? Na początku sami nie wiedzieliśmy, jak, ale teraz wiemy i dzielimy się z Wami: litera ,,P” to warstwa ciasta, a kremem są litery ,,o”, ,,i”, ,,e”, ,,a”. I tak, najpierw kładziemy warstwę ciasta, potem krem, a na końcu znowu ciasto. I co wyszło? Słowa ,,Pip”, ,,Pop”, ,,Pup”. Sprawdźcie znaczenie w słowniku, jest dużo wariantów.

“Q” – Cicha litera alfabetu. Słynny Oxford English Dictionary przeprowadził badania i odkrył, że litera „O z ogonem” pojawia się tylko raz na 510 innych liter.

“R” – ucząc się tej litery powtarzamy długo ,,rrrr”. Anglikom skojarzyło się to z warczeniem psa, dlatego nazwali ją ,,psią”.

“S” – bardzo długo ta litera funkcjonowała pod nazwą ,,długie s” i zapisywało się ją jak ,,f”. Dopiero w XIX wieku stała się pełnoprawną literą z pięknym zapisem. Jej starą wersję możecie zobaczyć w rękopisie konstytucji USA.

“Т” – czy ta litera coś Wam przypomina? Dla nas jest to koszulka z rękawami! W języku angielskim na koszulkę mówi się ,,t-shirt”. To słowo pierwszy raz użył Francis Scott Fitzgerald w jednej ze swoich nowel.

“U” – litera bardzo podobna do ,,V” i jak okazuje się, nieprzypadkowo. Oba oznaczały spółgłoskę i samogłoskę. W XVI wieku zostały rozdzielone i ,,U” stała się samogłoską.

“V” – Ta litera jest zawsze wypowiadana, w każdym słowie. W przeciwieństwie od ,,Z” cz ,,J”.

“W” – W VII wieku była zapisywana jako ,,uu”, dlatego uczy się jej jako ,,double-u”.

“X” –jesteśmy wdzięczni Kartezjuszowi za oś X w matematyce. Znając tę literę, od razu będzie dziecku łatwiej.

“Y” – ta litera uznawana jest za półsamogłoskę, w różnych słowach jest wypowiadana inaczej: yell (krzyczeć) – wymawiane jest z przerwaniem wydechu i dźwięk przypomina spółgłoskę, a w słowie myth (mit) jest to całkowicie otwarty dźwięk.

“Z” – Nikt nie wie, jak to się stało, że siódma litera greckiego alfabetu, została ostatnią w alfabecie angielskim.

Teraz każda litera jest dla Was niczym otwarta księga. Niby zwykłe litery, a ile mają w sobie historii i ciekawostek.

Podzielcie się wiedzą z dziećmi!

Krok 4: 5 faktów o języku angielskim

Zanim skupimy się na obrazkach wspomagających naukę alfabetu, przedstawiamy kilka fascynujących faktów na temat języka angielskiego (zwróćcie uwagę na punkt 3).

  1. Angielski jest oficjalnym językiem wszystkich linii lotniczych na świecie. Spokojnie możecie uczyć dziecko fraz związanych z lotnictwem, na lotnisku nie będzie miał problemu z porozumieniem się.
  2. W czasie, gdy czytacie nasz artykuł, w angielskim pojawiło się nowe słowo. 4000 nowych słów w ciągu roku! Angielski jest najbardziej spopularyzowanym językiem na świecie i wszystkie nowości techniczne i informatyczne są nazywane za jego pomocą.
  3. William Shakespeare ma prawo nazywać się ojcem języka angielskiego. Sam jeden wymyślił ponad 1000 nowych słów, które umieszczał w swoich utworach.
  1. W czasie nauki piosenek i wierszyków spotkacie się z frazą ,,I am”. Oznacza ona ,,ja jestem”, ale w języku potocznym oznacza także ,,tak”.
  2. Najbardziej potrzebne słowo: ,,good’’ oznacza ,,dobrze’’. Jest bardzo proste w nauce, możecie od razu nauczyć je dziecko.

Krok 5: pamięć wizualna ,,Angielski alfabet: obrazki”

Angielski nie będzie dla dzieci nudnym obowiązkiem, jeśli do nauki wprowadzicie kilka kolorowych akcentów. Proponujemy Wam jeszcze naukę alfabetu za pomocą obrazków.

Ulubione zwierzęta, kreskówkowi bohaterowie i kolorowe litery zostaną zapamiętane przez dziecko w mgnieniu oka.

Ucz się i komunikuj z dzieckiem po angielsku!

Ucz się i komunikuj z dzieckiem nawet w języku angielskim! Życzymy urozmaiconych i pouczających lekcji!

Wszystko będzie Allright!

Zapisz się na
bezpłatną lekcję

Zarejestruj się

Pomóż dziecku uczyć się angielskiego

Zapisz się, aby poznawać sekrety języka w formie mailowej od AllRight.
Będziesz dostawać lifehacki, tematyczne
słowniczki i zasady językowe w przystępnym dla dzieci formacie.