Wyjaśniamy czasy angielskich czasowników

Pytacie się nas: ,,Bez czego nie można zacząć nauki angielskiego z dzieckiem?”, odpowiadamy, że nie da się  bez znajomości czasów. Dlatego teraz omówimy wszystkie zasady i subtelności angielskich czasów.

 

Nauka angielskiego będzie dla dziecka łatwiejsza jeśli na początku zapozna się i zrozumie angielskie czasy oraz pozna słowa posiłkowe.

Nie jest to nic strasznego, trzymajmy się tej dewizy: ,,Angielski jest prosty, wspólnie uczymy się czasów i ich czasowników posiłkowych”

Dzieci będą uczyć się języka z przyjemnością i bez zbędnego strachu.

Zaczynamy?

Gra ,,Gramatyka” ━ główne zasady.

 1. Bohaterowie naszej gry w czasy to angielskie czasowniki:
 • to be
 • to have
 • to do
 1. Każdy bohater może podróżować w trzy różne czasy języka angielskiego:
 • Present teraźniejszy
 • Past przeszły
 • Future przyszły
 1. Każdy czas może mieć swoje poziomy:
 • Simple
 • Continuous
 • Perfect 
 • Perfect Continuous

Przechodząc dalej, wszystkie szczególnie ważne informacje będziemy oznaczać symbolem ,,NB”, które pochodzi od łacińskiego ,,nota bene” (,, zauważ dobrze”).

NB!  W języku angielskim jest 12 czasów. Dlatego, że każdy czas może być na każdym poziomie, a jak twierdzi matematyka: 3*4=12.

 

Na razie wszystko jest proste. Najważniejsze to nie zapominać, że czasów w angielskim jest trzy, wszystko pozostałe to ich różne formy.

Tabelki czasów angielskich z przykładami i czasownikami posiłkowymi.

Jest to najbardziej przydatne narzędzie do zrozumienia czasów i czasowników w języku angielskim. Pierwszy poziom, który wytłumaczymy we wszystkich trzech czasach to Simple. Aby go pojąć, ważne jest, abyśmy zrozumieli, dlaczego i w jakich sytuacjach należy go używać.

 

Present Simple ━ czas teraźniejszy prosty, – Wykorzystujemy go w przypadkach, kiedy dana czynność wykonywana jest regularnie. Na przykład, w dni powszednie wstajemy o 7.00, a do babci jeździmy co tydzień w niedzielę lub samolot do Londynu odlatuje z lotniska codziennie o 18.00.

Past Simple ━ czas przeszły prosty. – Wykorzystujemy go, gdy mówimy o czynnościach, które już się zakończyły, na przykład: w zeszłym miesiącu syn wygrał swój pierwszy konkurs.

Future Simple ━ czas przyszły prosty. – Korzystamy z niego, gdy mowa jest o czynnościach zaplanowanych na przyszłość, na przykład: za tydzień lecimy na wakacje.

 

Teraz proponujemy przypatrzeć się, jak zmieniają się czasowniki i ich słowa posiłkowe.

Present Simple Past Simple Future Simple
Czasownik
 • do 

dla  I, you, we they 

 • does 

dla he, she, it 

did will/shall
Końcówka
 • / es
-ed/ V2 (druga kolumna dotyczy czasowników nieregularnych)
Przykład I learn English.

She learnS English.

He learned English.

I saw your dog yesterday.

We will learn English.

Co, gdzie i jak wykorzystywać, pokazujemy w przykładach.

Present Continuous ━ czas teraźniejszy prosty. – Wykorzystujemy go, gdy czynność jest długa, na przykład: syn gra w piłkę na szkolnym boisku.

Past Continuous ━ czas przeszły prosty. – Korzystamy z niego, gdy długa czynność już się zakończyła, na przykład: wczoraj długo spacerowaliśmy po brzegu rzeki.

Future Continuous ━ czas przyszły ciągły. – Wykorzystujemy go, gdy mówimy o długiej czynności, która dopiero się wydarzy, na przykład: córka będzie robić lekcje cały wieczór.

Tablica angielskich czasów Continuous:

Present Continuous Past Continuous Future Continuous
Czasownik Czasownik BE

 • am 

dla I

 • is 

dla he, she it

 • are 

dla you, we they 

 • was 

dla he, she it

 • were 

dla I, you, we they 

Will be/shall be
Końcówka -ing  -ing  -ing 
Przykład I am playing Minecraft.

She is writing her poem.

He was watching cartoons.

We were walking all evening.

We will learn English.

Angielskie czasy stają się już dla Was bardziej zrozumiałe?

Zanim dojdziemy do tabelki z czasami Prefect, przyjrzyjmy się ich charakterystyce.

Present Perfect ━ czas teraźniejszy dokonany. –Wykorzystujemy go, gdy czynność jest zakończona lub nadal wykonywana, ale jej rezultat jest powiązany z chwilą obecną, na przykład: dopóki pracowałem, syn robił pracę domową.

Past Perfect ━ czas zaprzeszły. – Korzystamy z niego, gdy mówimy o czynności, która zakończyła się jeszcze wcześniej niż druga zakończona, o której mówimy, na przykład: gdy skończyłem pracować, syn już zrobił pracę domową.

Future Perfect ━ czas przyszły dokonany. – Wykorzystywany jest, gdy mowa o czynności, która zakończy się w określonym momencie w przyszłości, na przykład: kiedy skończę pracować, syn zrobi już pracę domową.

Ułóżmy to sobie w głowie: 

Tabela ze słowami pomocniczymi języka angielskiego, które są potrzebne na poziomie Perfect

Present Perfect Past Perfect Future Perfect
Czasownik Czasownik BE

 • has 

dla he, she it

 • have 

Dla I, you, we they 

had will have / shall have
Końcówka -ed/ V3 (trzecia kolumna dotyczy czasowników nieregularnych)
Przykład I have worked. He has written. I had worked. He had written. I will have worked. He will have written.

 

Present Perfect Continuous ━ czas teraźniejszy dokonany ciągły. – Wykorzystywany, kiedy czynność o której mówimy zaczęła się i trwała do pewnego momentu w przyszłości, teraźniejszości lub przeszłości, na przykład:  czekałem na dzieci w przedszkolu godzinę.

Past Perfect Continuous ━ czas zaprzeszły niedokonany. – Korzystamy z niego gdy mówimy o czynnościach, które zaczęły się w przeszłości, trwały przez pewien czas i nie zakończyły się lub zakończyły do określonego momentu w przeszłości, na przykład: czekałam na dzieci w szkole godzinę, po czym zadzwoniły i powiedziały, że tata już je zabrał.

Future Perfect Continuous ━ czas przyszły dokonany ciągły . – Używamy go w przypadkach, gdy akcja się rozpoczęła i trwała przez jakiś czas, aż do pewnego momentu w przyszłości. jest on bardzo literacko-teoretyczny, w mowie potocznej  bardzo rzadko wykorzystywany. Przykład: Za rok minie 10 lat od kiedy przeprowadziliśmy się do nowego domu. 

Tabelka z czasami Perfect Continuous oraz ich słowami posiłkowymi.

Present Perfect Continuous Past Perfect Continuous Future Perfect Continuous
Czasownik Czasownik BE

 • has been 

Dla he, she it

 • have been

Dla I, you, we they 

had been  will have been / shall have been
Końcówka -ing
Przykład He has been playing this game for 3 hours! I had been playing this game for 2 hours and then mother asked me to go to eat. Next year we will have been living in this house for 10 years.

 

Opowiedzieliśmy o głównych zasadach angielskich czasów, wspomagając się tabelkami, przykładami i słowami posiłkowymi. Teraz proponujemy zapoznać się z poradami i subtelnościami, jak przekazać tę wiedzę dziecku, aby bez problemu wszystko zapamiętał.

Zapisz się na
bezpłatną lekcję

Zarejestruj się

Pomóż dziecku uczyć się angielskiego

Zapisz się, aby poznawać sekrety języka w formie mailowej od AllRight.
Będziesz dostawać lifehacki, tematyczne
słowniczki i zasady językowe w przystępnym dla dzieci formacie.