Angielskojęzyczne książki dla dzieci

Angielskojęzyczne książki dla dzieci

Rozpoczynając naukę angielskiego, dziecko czyta krótkie zdania, próbuje tłumaczyć teksty i fragmenty opowiadań. Z czasem dziecko zaczyna pasjonować się angielskim i stara się być prawdziwie dwujęzycznym. Książki po angielsku dla dzieci to najlepszy sposób na uczenie się i poznawanie angielskiego świata z głową.

Angielskojęzyczne książki dla dzieci

Bajki, Harry Potter, Pippi Pończoszanka, Alicja w Krainie Czarów ━ ulubione historie dzieci stają się jeszcze bardziej zrozumiałe i urozmaicone, jeśli czyta się je w oryginale. To nie jedyny plus takiego zajęcia: książka, słownik języka angielskiego i dziecko ma zajęcie na kilka godzin. Przygotowaliśmy listę plusów angielskojęzycznych książek dla dzieci. 

Czytanie książek po angielsku poprawia pisownię  

Opowiadaliśmy już o tym, że nasze dzieci ━ nowe pokolenie Z więcej pisze niż mówi. Kontaktują się ze znajomymi przez komunikatory, piszą komentarze pod postami w mediach społecznościowych i na czatach. Dlaczego w takiej sytuacji czytanie jest korzystne? 

Niektóre angielskie słowa trzeba po prostu  zapamiętać i trzymać w pamięci, jak powinny wyglądać. Anglojęzyczne książki dla najmłodszych posiadają dużo słów wykorzystywanych przez dzieci i czytanie ich sprawi, że  wizualne obrazy niezrozumiałych, mało nadających się do zrozumienia słów pozostaną w pamięci. 

Czytając książki po angielsku, dzieci powiększają swoje słownictwo.

Ten fakt jest znany już od dawna ━ im więcej dziecko czyta, tym więcej słów zapamiętuje i zwraca uwagę na coś nowego lub niezrozumiałego. W końcu każdy chce zrozumieć sens opowiadania, a do tego potrzebne jest rozumienie słów, występujących w tekście. Dobrym sposobem jest wypisywanie wszystkich nieznanych słów, tłumaczenie ich i wracanie do nich po pewnym czasie w celu odświeżenia wiedzy. W internecie dostępne jest wiele opcji umożliwiających to: słowniczki online, fiszki online lub bezpośrednio w aplikacji, służącej do czytania książek. Na początku najlepiej wybierać proste i ciekawe dla dziecka książeczki,aby nie zniechęciło się, tylko zainteresowało czytaniem.

Czytamy książki — poszerzamy horyzonty

W XXI wieku czytanie książek po angielsku nie sprawia większych problemów. Dostępne są w wielu formatach: elektronicznym, papierowym, na telefonie czy komputerze. Można powiedzieć, że są zawsze pod ręką. 😉 Książki dla dzieci publikowane są teraz w ogromnej ilości i na każdy temat. Dyskutować o nich można bez końca — w klubach konwersatoryjnych AllRight Twoje dziecko może opowiadać i dyskutować o ulubionych książkach ze swoimi rówieśnikami. Nie należy zapominać o blogach, forach, grach i innych zainteresowań dzieci, które publikowane są po angielsku i pomagają w podążaniu za światowymi trendami.

Czytanie książek to świetna motywacja!

Dziecko może nawet nie zauważyć, że wyrasta na osobę dwujęzyczną. Kiedy mama mówi „Mój syn/moja córka czyta angielskie książki w oryginale, jestem taka dumna!”, to u jej dziecka wzrasta samoocena i motywuje się do dalszej nauki, czytania więcej książek i proszenia o nie na prezent. 🙂

Aby nie być gołosłownymi, opowiemy jak dobrze rozpocząć czytanie książek po angielsku.

 

Trzy tajemnice udanego czytania książek dla początkujących

Angielskojęzyczne książki dla dzieci

Jeśli dziecko rozumie wszystkie słowa, możecie zwiększać powoli poziom trudności.

Ważnym jest, aby maluch znajdował w książce nowe słowa i wyrażenia. Jeśli rozumie cały tekst bez problemu, oznacza to, że pora wybrać książki o większym poziomie zaawansowania. Najważniejszym jest, aby zachować pewien podział, na przykład: 70% tekstu jest dla niego zrozumiałe, a 30% to nowość, którą trzeba zrozumieć i zapamiętać.

Czytanie angielskich książek w oryginale poprawia umiejętności słuchania i mówienia

Te umiejętności będą potrzebne dziecku przez całe życie: w szkole, podczas egzaminów IELTS i TOEFL, w pracy. Czytając na głos dziecko lepiej wypowiada słowa, połączenia dźwięków, bardziej rozumie sens tekstu. Na jeden moment trzeba zwrócić szczególną uwagę: nieznane słowa najlepiej najpierw odsłuchać w tłumaczu online, aby być pewnym ich wymowy.

Słuchajcie audiobooków po angielsku  

Nauka słów poprzez czytanie książek w języku angielskim jest dobra, słuchanie i ćwiczenie wymowy jest dwa razy lepsze. Jeśli dziecko najpierw przesłucha tekst, a dopiero potem przeczyta i wzrokowo zapamięta słowa, efektywność nauki będzie kilka razy lepsza. Uczyć się w taki sposób można w domu, podczas podróży i wycieczek , u babci, a nawet u lekarza.

 

Omówiliśmy najważniejsze aspekty czytania książek po angielsku, teraz przejdziemy do listy wybranych przez nas tytułów. Oczywiście jest ich więcej niż przedstawimy tutaj. Dla wygody podzieliliśmy je na poziomy zaawansowania.

 

Anglojęzyczne, dziecięce książki dla rozpoczynających naukę

Angielskojęzyczne książki dla dzieci

Poziom Beginner 

Czytanie książek po angielsku trzeba rozpoczynać spokojnie i z umiarem. Dla najmniejszych dzieci książki są specjalnie zaadaptowane i mają kilka stron. Radzimy rozpoczynać od nich, z czasem dziecko przywyknie do czytania i słuchania obcojęzycznych książek.

 

 • Marcel and the Shakespeare Letters – Stephen Rabley  (4 strony)
  Dzieci uczą się przyjaźni już od najmłodszych lat, dlatego czytanie o niej w książkach pomaga w rozwijaniu się. Książeczka opowiada o dwóch przyjacielach-myszkach, jedna jest z Francji, a druga z Anglii. Mądre myszki wyruszają na przygodę,aby ocalić cenne dzieła Szekspira. W książce znajduje się dużo dialogów i mowy bezpośredniej, które w przyszłości pomogą Twojemu dziecku dobrze orientować się w mowie potocznej.
 • The Adventures of Tom Sawyer  – Mark Twain (7 stron)
  Przygody Toma Sawyera nie pozostaną obojętne dla nikogo. Historia niegrzecznego chłopca podoba się wszystkim dzieciom, które z chęcią poznają jej angielską wersję. Leksyka w tej krótkiej książce jest łatwa i przystępna, nawet jeśli poziom języka czytającego nie jest zbyt wysoki.
 • Robin Hood  – Sally M. Stockton (6 stron)
  To opowieść o łuczniku, który pragnie sprawiedliwości i nie ucieka od przygody. Słownictwo jest zrozumiałe i przyda się przy dalszej nauce angielskiego.
 • Freckles – Andrew Mathews  (6 stron)
  Książka porusza bardzo ważny temat: jak nauczyć się kochać i akceptować samego siebie. Jest to historia o dziewczynce Suzie, która nie cierpi swoich piegów. Pokona długą drogę, zanim przekona się, że nasze słabości, są tak naprawdę naszą siłą. Leksyka z tej książki przyda się w codziennej komunikacji.
                     
 • Ghost of Geenny Castle – John Escott  (8 stron)
  Staraliśmy się zawrzeć w zbiorze różne tematy i historie. W tej opowieści mowa jest o fikcyjnych postaciach i duchach, a to wszystko okraszone pięknymi opisami. Ciężko się od niej oderwać. Czytanie takich emocjonujących książek, inspiruje do dalszej nauki.
 • Huckleberry Finn – Mark Twain  (9 stron)
  Po spotkaniu z Tomem Sawyerem czeka na was Huckleberry Finn. Utwór Marka Twaina jest idealnym dla osób, rozpoczynających czytanie po angielsku.  

Poziom Elementary

Jeśli Twoje dziecko przeczytało już wszystkie książki przygotowane dla poziomu beginner, przygotowało swoje glosariusze, zapamiętało mnóstwo nowych słów i coraz chętniej czyta książki — kontynuuj z nim to.

Być może maluch będzie chciał podzielić książkę na części: rozdział na dzień lub 3 strony po każdym posiłku. Najważniejsze, że jest zaangażowany, zainteresowany i chce sam zapisywać nowe słowa i zwroty.

 

Marry Poppins

Pamela Lyndon Travers 

Gatunek: dziecięca literatura piękna

Pamiętasz jak w dzieciństwie marzyłeś o niani-czarodziejce? Sądzimy, że ta książka będzie aktualna zawsze. W fabule książki autorka pokazała, jak zmieniło się życie dzieci wraz z pojawieniem się niezwykłej i magicznej niani. Życie Mika i Jane pomalowane jest kolorowymi farbami, dzieci widziały świat z wysokości najbardziej niesamowitych snów.

Twoje dziecko uda się nie tylko w świat marzeń, ale także w świat angielskiego słownictwa. Słuchaj, czytaj i marz razem z maluchem

Zaginiony świat 

Artur Conan Doyle

Gatunek: powieść przygodowa

Doyle to prawdziwy myśliciel i łowca przygód w jednym. Oprócz znanego na całym świecie Sherlocka Holmesa, stworzył jeszcze wspaniały zbiór opowiadań dla dzieci. Czytaj Zaginiony Świat razem z dzieckiem, aby wyruszyć na przygodę wraz z profesorem Challengerem. Czekają na Was zagadki, ekspedycja i cuda o jakich Wam się nie śniło. Dodatkowym plusem jest wzbogacenie swojego słownictwa!

Takie sobie bajeczki

Rudyard Kipling

Gatunek: bajka dziecięca

Kipling nie na próżno spędził pół roku w Afryce Południowej. Teoretycznie prowadził etnograficzne badania, a w rzeczywistości napisał wspaniałą książkę dla dzieci. Spodoba się nie tylko native speakeram, ale także dzieciom dopiero rozpoczynającym naukę języka. 

W książce znajduje się moc opowiadań o zwierzętach, ich życiu i przygodach. Bohaterami są między innymi: ciekawski słonik, samotny kot i mądry leopard. Serce dzieci bardzo mocno odbiera takie opowieści i uczy się wierzyć w to, co najlepsze i dobre na tym świecie.

Pinokio

Carlo Collodi

Gatunek: dziecięca literatura piękna

Historia drewnianego chłopca imieniem Pinokio jest pełna opowieści o jego narodzinach, odkrywaniu czym jest prawdziwe życie, proste i złożone prawdy. Jego przygody poruszają dzieci, które współczują głównemu bohaterowi. Dzięki temu dziecko będzie uczyć się angielskiego z zachwytem i zainteresowaniem.

Mała księżniczka 

Frances Hodgson Burnett

Gatunek: dziecięca literatura piękna

Czytając książki po angielsku inaczej odczuwa się ich atmosferę. Książka Frances Burnett jest bardzo wzruszająca i zapada w serce dzieci. Opowiada o przyjaźni, próbach i szczęściu, które można otrzymać, jeśli przejdzie się wszystkie próby. Historia uczy dzieci, jak być śmiałym, odważnym i jak brać odpowiedzialność za swoje czyny. 

Królowa Śniegu

Hans Christian Andersen

Gatunek: dziecięca literatura piękna

Czy jest ktoś, kto nie pamięta tej pięknej animacji, którą oglądaliśmy w dzieciństwie dziesiątki razy? A opowiadanie jest jeszcze piękniejsze. Historia brata i siostry, zdrada królowej, przygody i mnóstwo nowych słów o zimie. 

Piękna i bestia

Charles Perrault

Gatunek: dziecięca literatura piękna

Ulubione bajki po angielsku są bardzo przystępne dla dzieci, przecież znają te historie od maleńkości. Czytajcie, słuchajcie i wypisujcie sobie nowe słowa. 

Alicja w krainie czarów

Lewis Carroll

Gatunek: dziecięca literatura piękna

Dzieci uwielbiają oglądać bajki i czytać książki o Alicji i jej niesamowitych, czasem dziwnych przygodach. Tam znajduje się cała masa pomysłów na zabawę i nowe wynalazki. Aż chce się odwiedzić jej świat i zobaczyć to na własne oczy. A czytanie książki po angielsku to prawdziwa podróż  w świat nowych słów.

Wyspa skarbów

Robert Louis Stevenson

Gatunek: powieść przygodowa

Piraci, ukryte skarby, zagadki i ich rozwiązania to coś, co kochają dzieci. Historia kapitana Flinta wciągnie Twoje dziecko od pierwszych stron i nawet nie zauważy, jak jego słownictwo się powiększa. 

Zew krwi

 Jack London

Gatunek: powieść

Książki w języku angielskim dla dzieci stają się bardziej fascynujące, jeśli są opowieściami o odważnych i śmiałych zwierzętach. Ta książka to opowieść o psie imieniem Buck, który urodził się w Kalifornii, a teraz zmuszony jest do życia na północy Kanady. Buck pokona długą i wyboistą drogę, zanim osiągnie szczęście. 

Robinson Crusoe

Daniel Defoe

Gatunek: powieść przygodowa

Bardzo łatwo czyta się tę książkę, leksyka jest przystępna i bez problemu uzupełnia się swój słowniczek. Każde dziecko polubi historię o Robinsonie, Piętaszku i ich niecodziennym życiu na bezludnej wyspie. Dzięki niej można wyobrazić sobie, co zrobiłoby się w sytuacji, w jakiej znaleźli się bohaterowie. 

Londyn

 Vicky Shipton

Gatunek: historia

 Jeśli Twoje dziecko interesuje się historią, lubi szukać różnych, ciekawych miejsc i fantazjować „a wtedy chyba tak było” ━ ta książka w języku angielskim stanie się dla niego dobrym punktem odniesienia. Książka pełna jest ciekawych faktów o Londynie z 1900 roku, dzięki czemu dziecko  całkowicie zanurzy się w atmosferze pałaców, sławnych ludzi, starych budowli i placów. Z takim zapasem słów wycieczka do Anglii nie będzie przeszkodą.

Porwany za młodu

Robert Louis Stevenson

Gatunek: powieść

Anglojęzyczne książki dla dzieci stają się bardziej wciągające, jeśli fabuła jest interesująca i zabawna. Wszystkim maluchom spodobają się przygody, poszukiwania nowych lądów i akty heroizmu. Pierwszoosobowa narracja sprawia, że czytelnik czuje się jakby sam był w samym centrum wydarzeń.

Poszukiwacze skarbu

Edith Nesbit

Gatunek: powieść przygodowa

Czytając książki po angielsku, dziecko uzupełnia swoje słownictwo i zapewne we własnej głowie buduje zdania na ulubiony temat w języku angielskim. Być może nawet opowiada fabułę zapamiętanymi słowami.

Jakie dziecko nie marzyło o poszukiwaniach skarbu? Zebrać przyjaciół, spakować plecak z najpotrzebniejszymi rzeczami i biec na spotkanie przygodzie? Historia z tej książki jest nieco inna:rodzinna firma upadła, ale sześcioro dzieci nie zniechęca się tym i chce spróbować samodzielnie przywrócić dawny dobrobyt. Wybrały trudną drogę, która z jednej strony może je uratować, a z drugiej – doprowadzić do kłopotów. Przeczytajcie, aby dowiedzieć się, jak zakończyła się ta heca.

The coldest place on Earth

Tim Vicary

Gatunek: powieść naukowa

Jeśli Twoje dziecko interesuje się historią i wszystkim, co związane z odkrywaniem nowych lądów, to ta angielska książka idealnie się dla niego nadaje. Tim Vicary opowiada o pierwszych odkrywcach Antarktydy – Scottie i Amundsenie. Autor bardzo zajmująco opowiada o chłodzie, marzeniach i pięknej, zamarzniętej krainie. Czyta się z zapartym tchem. a słownik wypełnia się pojęciami z tematu „geografia”. 

Mieszkańcy Nowego Jorku. Krótkie opowieści.

O. Henry

Gatunek: powieść

Angielski stanie się dla dzieci bardziej zrozumiały, gdy zanurzą się w jego specyficznej atmosferze. Tłumaczenie książki, nawet to najlepsze, powoduje, że znika zamysł i styl pisarski autora.

Opowiadania O. Henry’ego są bardzo obrazotwórcze i pozwalają zanurzyć się w życiu zwykłych ludzi w Nowym Jorku na początku XX wieku. Historie opowiadają o gospodyni domowej, bezdomnym, adwokacie, kelnerce i aktorce. Każdy z nich ma swoje problemy, marzenia i znienawidzoną pracę. Za każdym kryje się coś ukrytego i tajemniczego. Dzięki tej książce dziecko pozna inną kulturę i wzbogaci swoje słownictwo.

 

 

Gdzie można czytać anglojęzyczne książki dla dzieci?

Project Gutenberg

Rozpoczniemy od tego, co nigdy nie traci na aktualności ━ od klasyki. To jedna z pierwszych bibliotek, które zebrała klasyki literatury angielskiej w formacie online. Obecnie ich zbiór liczy ponad 55 000 pozycji. Oczywiście część z nich jest dla dzieci

Wybrany tytuł można odnaleźć z pomocą wyszukiwarki. 

Książki można pobrać w różnych formatach i zapisać je w aplikacjach OneDrive, DropBox i Google Drive. Jeśli wybierzesz opcję „Read this book online” możesz czytać bezpośrednio w aplikacji z dostępnymi obrazkami i ilustracjami.

 

 Google books

Google pomoże nam nie tylko w szukaniu odpowiedzi na trudne pytania. Jego założyciele zeskanowali strony tysięcy książek i stworzyli specjalną sekcję w wyszukiwarce ━ Google Books. Książki można znaleźć po prostu na pasku wyszukiwania, korzystając z linku. Nie wszystkie książki są w pełni dostępne, ale możesz skorzystać z narzędzi wyszukiwania: Narzędzia pod paskiem wyszukiwania -> Dowolne książki -> Darmowe eBooki Google.

Najlepiej jeśli dziecko wie, jaki tytuł chce teraz przeczytać i wypisać nieznane słowa. Książki zostały zeskanowane w kolorowym wariancie, z obrazkami i kolorowymi obrazkami, co jest szczególne ważne dla młodszych dzieci.

 

English-e-reader

To strona, na której zebrano od groma anglojęzycznych książek. Aby odnaleźć te odpowiednie dla dzieci, znajdź kolumnę na dole strony głównej „CATEGORIES” i tam wiersz „Tags”. Literaturę dziecięcą można odnaleźć pod tagami  “children-literature” i “fairy-tale”. Książki są krótkie i przystosowane, ale niestety jest ich mało. W profilu książki znajduje się jej opis, ilość i lista trudnych słów i rekomendacje podobnych książek, które mogą zainteresować dziecko. Czytać można bezpośrednio na stronie lub pobrać w dowolnym formacie, ale do tego potrzebna jest rejestracja. 

Twojemu dziecku na pewno spodoba się czytanie książek, znajdujących się zawsze pod ręką. W każdym momencie można usiąść i przeczytać rozdział lub dwa. To pomaga w nauce języka i w zrozumieniu zasad gramatycznych.

 Czytanie książek po angielsku to możliwość poczucia, jaki tak naprawdę jest ten język. Zrozumienie, jak ludzie nim się posługują, jak wyrażają emocje. To tak, jakby dziecko odwiedzało środowisko naturalne angielskiego, zapamiętywało konstrukcje, słowa i ich użycie.

Najważniejsze ━ po pewnym czasie nie będzie bało się mówić i czytać więcej książek po angielsku.

Wybieraj książki zgodne z zainteresowaniami dziecka, czytajcie i uczcie się razem.

Ćwiczyć nawyki komunikacyjne można w klubach konwersatoryjnych w szkole AllRight. Dziecko będzie zachwycone możliwością opowiedzenia swoim zagranicznym rówieśnikom o ulubionych książkach. 

 

Wszystko będzie English z AllRight!

Zapisz się na
bezpłatną lekcję

Zarejestruj się

Pomóż dziecku uczyć się angielskiego

Zapisz się, aby poznawać sekrety języka w formie mailowej od AllRight.
Będziesz dostawać lifehacki, tematyczne
słowniczki i zasady językowe w przystępnym dla dzieci formacie.