Jakie przedmioty, oprócz angielskiego, potrzebują korepetytora? Jak wybrać korepetytora dla dziecka??

Jak wybrać korepetytora dla dziecka?

Dzieciństwo to ważny etap w życiu człowieka. Możliwości pamięci w tym czasie są nieograniczone, a od chęci poznawania świata aż świecą się oczy. Mądrzy rodzice starają się zaangażować dziecko w proces nauczania: zapisuję je na kursy przygotowawcze lub do szkoły języków obcych, wynajmują korepetytora. Tak powinno się robić!

 

Do jakich przedmiotów, kiedy i dlaczego może przydać się korepetytor?

Zapisywanie dziecka na dużą ilość zajęć dodatkowych już od pierwszej klasy nie jest dobrym pomysłem. Jego uwaga będzie rozproszona i nie będzie wiedziało na czym skupić swoją uwagę. Przyswojenie tak dużej ilości informacji też będzie dla niego wyzwaniem. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na silne i słabe strony dziecka i przemyśleć, jacy specjaliści mogą być pomocni.

Na początku sprawdź doświadczenie nauczyciela w pracy z dziećmi. W naszej szkole możesz przejrzeć listę lektorów i ich wizytówki wideo. Niech dziecko obejrzy je z Tobą. Przecież to on będzie pracował z wybranym nauczycielem. Najważniejszym jest to, aby uczeń i nauczyciel „złapali kontakt”. Po tym można śmiało przystąpić do pracy. 🙂

Ponadto istnieją podstawowe kryteria, które pomogą Ci uzyskać pełny obraz nauczyciela. Musisz wiedzieć jakie ma doświadczenie, wykształcenie, czy radzi sobie z technologią. Rozpisaliśmy to na punkty.

 1. Wykształcenie

Zapytaj nauczyciela o jego wykształcenie, kiedy i na którym uniwersytecie studiował. Możesz też spytać jak radził sobie z nauką, co uważał o programie na studiach i czy brał kursy doszkalające. 

Ważne!

Znajomość języka angielskiego u nauczyciela nie może być poniżej Advanced. Potwierdzić to mogą zaświadczenia o zdaniu międzynarodowych testów TOEFL lub IELTS.

Spytaj o to, czy nauczyciel posiada międzynarodowe świadectwa kwalifikacji dla nauczycieli INTESOL lub CELTA. Nawet najlepszy teoretyk nie zawsze będzie w stanie nauczyć drugiego człowieka, tego, co sam wie. Przejdźmy teraz do jednego z kluczowych kryteriów.

 1. Doświadczenie nauczyciela (szczególnie w pracy z dziećmi)

Nauczyciel, który będzie pracować z Twoim dzieckiem powinien być psychologiem, animatorem i w głębi duszy ciągle dzieckiem. 🙂 Praca z dziećmi to trudna rzecz. Nauczyciel powinien uczyć i inspirować. Jeśli nie lubi swojej pracy, dziecko to wyczuje i jego motywacja do nauki opadnie. Spytaj nauczyciela, gdzie i jak długo pracował z dziećmi i co o tym sądzi. Zapytaj, jakie metody wykorzystuje, aby zwrócić uwagę dziecka i ją utrzymać. Czasami słowa to za mało, dlatego przejdźmy do trzeciego punktu. 

 1. Opinie innych

Przeczytaj opinie innych rodziców w Internecie lub na stronie szkoły, w której pracuje dany nauczyciel. To dobrze, jeśli ktoś rekomenduje Wam sprawdzonego człowieka. Możesz zapytać także o opinie ze szkoły nauczyciela.

 1. Poproś o określony plan zajęć z dzieckiem

Zapisz się na lekcję próbną, aby zobaczyć, jak nauczyciel porozumiewa się z dzieckiem, jak podchodzi do nauczania i jakie metody wykorzystuje. Po zakończeniu możesz zapytać o plan pracy i na czym nauczyciel będzie koncentrował się najbardziej. Dzięki temu możesz sprawdzić zainteresowanie nauczyciela pracą. 

Spytaj się, jak ocenia wiedzę swoich innych uczniów. Zobaczysz, jak odpowiada na pytania i czy nie ucieka od odpowiedzi.

 1. Zapytaj się, czy stosuje nowoczesne technologie na zajęciach

W naszych czasach to jeden z ważniejszych kryteriów, zwłaszcza dla naszych dzieci ━ pokolenia Z, które wyrosło z gadżetami w rękach. Stare metody nie są już skuteczne. Dlatego zwracaj uwagę, na to, czy zajęcia prowadzone są w sposób interaktywny, z wykorzystaniem słuchanek, piosenek, gier i bajek.

 

W tym momencie rodzice mają wiele obaw związanych z uczeniem się online. W naszej szkole lekcje online prowadzone są już od ponad 4 lat. Poznaliśmy już wszelkie trudności i przeciwności z tym związane. Dlatego rozwiejemy teraz mity, z którymi spotyka się każdy rodzic. 

Mit 1: Dziecku będzie niewygodnie komunikować się z nauczycielem.

Prawda: dziecko zobaczy nauczyciela, kilka minut kontaktu wzrokowego i wszystko będzie w porządku. Najprawdopodobniej na pierwszych zajęciach będzie panowała specyficzna atmosfera, ale później pojawi się odczucie, jakby nauczyciel był tuż obok. Tylko nie stoi nad głową. 🙂 Dzieci lubią uczyć się online, interaktywnie i z emocjonalnym kontaktem. 

Mit 2: Do nauki online potrzebny jest mocny komputer, problemy techniczne mogą przeszkadzać w zajęciach.

Prawda: standardowy zestaw słuchawkowy, zwykły komputer/tablet/telefon i średniej prędkości Internet będą wystarczające. Nawet jeśli wystąpią zakłócenia, będziecie pracować przez wyznaczony czas.

Mit 3: Nauczyciel nie będzie mógł śledzić postępu dziecka.

Prawda: Nauczyciel będzie zadawać pracę domową, która pomaga utrwalać poznany materiał. Praca domowa online ma wiele zalet: ilość zadań może określić rodzic, który najlepiej zna plan lekcji dziecka i ilość prac domowych zadawanych w szkole. Na lekcji nauczyciel nie omawia wszystkich zadań, a tylko te, z którymi dziecko nie poradziło sobie do końca.

Mit 4: Lekcje online są nudne, bo dziecko nie spotyka się ze swoimi rówieśnikami.

Prawda: przy nauce jeden na jeden taka sytuacja nie występuje. Głównym celem nauczyciela jest zainteresowanie dziecka i „rozgadanie” go, dlatego przygotowuje materiały i tematy, opierając się o zainteresowania dziecka. 

Mit 5: Podręczniki online są niewygodne

Prawda: materiały przygotowane są w takim formacie, aby dziecko mogło korzystać z nich na dowolnym urządzeniu. Dodatkowo, materiały można wydrukować i korzystać z nich jak ze zwykłego podręcznika.

Rozważmy teraz wybór nauczyciel dla dzieci w różnych grupach wiekowych.

 

Edukacja przedszkolna: jak wybrać idealnego korepetytora dla przyszłego pierwszoklasisty?

W wieku przedszkolnym kluczową aktywnością dzieci jest gra fabularna. Siedzenie w ławce i nauka jest dla nich nieodpowiednia. Potrzebne jest ciekawe podejście, które jednocześnie pokrywa potrzeby edukacyjne.

Należy pomyśleć o zwróceniu się do specjalisty, gdy dziecku do rozpoczęcia nauki w szkole został rok, a nie potrafi jeszcze:

 • wypowiadać odpowiednich dźwięków;
 • prawidłowo składać zdań;
 • zrozumiale wypowiadać swoich myśli.

W takim przypadku pomoże Wam logopeda. Logopeda to specjalista, pracujący z dziećmi z wadami wymowy. Wśród rodziców przedszkolaków cieszy się szczególną popularnością. Ważne, aby specjalista potrafił znaleźć podejście do dziecka, kreatywnie przekazywał informacje i zainteresował dziecko pracą. 

W okresie przedszkolnym dzieci pracują także z korepetytorem, który pomaga im:

 • nauczyć się alfabetu;
 • nauczyć się cyfr;
 • zaznajomić się z sylabami;
 • nauczyć się wypełniania zadań.

W tym przypadku każdy rodzic ma inną opinię. Jedni sądzą, że tego wszystkiego będą uczyć w szkole, inni uważają, że do pierwszej klasy należy się przygotować. Według nas dziecko powinno poznać podstawy przed rozpoczęciem szkoły. Zajęcia indywidualne z korepetytorem pomogą dziecku w przygotowaniu się do pierwszej klasy, przez co uczeń będzie czuł się pewniej na lekcjach. Specjalista powinien zainteresować dziecko i pokazać mu, że szkoła jest fajna!

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko dobrze posługiwało się angielskim w przyszłości, należy zadbać o naukę już w przedszkolu.  All Right to szkoła języka angielskiego dla dzieci od 4 roku życia. Metoda Spikera, na podstawie której zbudowany jest nasz program, pozwala dzieciom na pełne zagłębienie się w języku angielskim.

Na zajęciach uczniowie mówią przez minimum 50% czasu, a pozostała część przeznaczona jest na poznawanie leksyki i gramatyki. Przy czym dzieci uczą się nie z nudnych podręczników i ćwiczeniówek, a w ciekawym formacie gry. Wraz z pedagogami  oglądają bajki edukacyjne, grają w gry, słuchają piosenek, uczą się nowych słów i od razu wykorzystują je w opowieściach o sobie. Nauka ma formę online, co jest bardzo wygodne dla rodziców. Nie trzeba nigdzie jechać, stać w korkach i czekać na koniec zajęć – dziecko uczy się w domu w pokoju obok.

 

Podstawówka: wyjaśniać dziecku trudny temat samodzielnie czy zwrócić się do specjalisty? 

W młodszych klasach (1-3) dziecko pierwszy raz spotyka się z dyscypliną, odpowiedzialnością i trudnościami. Musi uzupełniać prace domowe, pisać kartkówki i krótkie wypracowania, starać się o dobre oceny. Oczywiście może mieć problemy z niektórymi przedmiotami: matematyką, polskim czy angielskim. Bardzo często rodzice nie wiedzą, jak postępować: czy pracować z dzieckiem samodzielnie, czy zwrócić się o pomoc do specjalisty. Tutaj każdy już robi to, co jest dla niego wygodne, ale jeśli chcesz, aby dziecko dobrze sobie radziło w liceum, ważne jest, aby upewnić się, że są zaangażowani przynajmniej:

 • korepetytor języka angielskiego;
 • korepetytor matematyki.

Jeśli od dzieciństwa kładziecie nacisk na te przedmioty, to później nie ma problemu ze zdaniem matury i wstąpieniem na wymarzony uniwersytet.

 

Starsze klasy podstawówki i szkoła średnia: kursy doszkalające

Od piątej klasy znacznie zwiększa się ilość przedmiotów i przyswajanie ogromnych ilości informacji zaczyna sprawiać problem. Wtedy pojawia się obraz preferencji: część uczniów lepiej poradzi sobie z przedmiotami ścisłymi, a inni z nauką języków. Na tym etapie należy poważnie zastanowić się nad pracą z korepetytorem i uczęszczaniem na kursy doszkalające. Najczęstsze przedmioty wymagające dodatkowej pracy to:

 • matematyka, fizyka, chemia;
 • język polski;
 • język angielski.

Najważniejszym zadaniem rodziców jest kontrolowanie postępów w nauce dzieci, aby w przyszłości nie martwić się o wyniki egzaminów.

 

Jak znaleźć sprawdzonego korepetytora? 

Kiedy rodzice zdecydują się już na przeznaczanie określonej kwoty miesięcznie na korepetytora, pojawiają się pytania: „Gdzie znaleźć dobrego specjalistę?”, „Jak sprawdzić jego kompetencje?”. To dobrze, jeśli masz znajomych, mogących polecić Ci korepetytora. Jeśli jednak nie masz, musisz szukać samodzielnie. Nie wierz we wszystko co napisane w Internecie. Zwróć się o pomoc do profesjonalistów!

Jeśli szukasz dobrego korepetytora matematyki, informatyki, polskiego lub innych przedmiotów, sprawdź stronę BUKI. Możesz na niej całkowicie bezpłatnie złożyć wniosek o korepetytora z uwzględnieniem potrzebnych parametrów: doświadczenia nauczyciela, cenę za lekcję, opinie innych uczniów. Wygodny interfejs strony pozwala samodzielnie sprawdzić ceny usług korepetytorów, opinie innych użytkowników i informacje w ankietach.

Szkoła to ważny etap w życiu dziecka, od którego zależą sukcesy w przyszłości! Rodzice, którzy chcą być dumni z dziecka, już od wczesnego dzieciństwa zapewniają mu jakościowe nauczanie. Nie trać więc czasu! Zaszczep zainteresowanie nauką, wspieraj, rób wszystko, co możliwe, aby dziecko pewnie poszło w kierunku wiedzy!

Zapisz się na
bezpłatną lekcję

Zarejestruj się

Pomóż dziecku uczyć się angielskiego

Zapisz się, aby poznawać sekrety języka w formie mailowej od AllRight.
Będziesz dostawać lifehacki, tematyczne
słowniczki i zasady językowe w przystępnym dla dzieci formacie.