Angielskie tradycje: podpowiedzi przydatne przy pisaniu wypracowań

Wszyscy wiemy, że najważniejszą angielską tradycją jest picie herbaty o godzinie 17.00. Przez to, że ta informacja jest tak znana, nikogo już nie da się nią zadziwić. Proponujemy wspólną podróż przez zawiłości kultury i osobliwe tradycje Anglii. Przygotowaliśmy też słowniczek z wyrażeniami, które przydadzą się, gdy dziecko będzie pisać wypracowanie na zajęcia. 

Popularne angielskie tradycje 

Niezmienną tradycją Anglików jest herbata ━ piją ją zawsze i wszędzie. 🙂

Omówmy kilka osobliwości. 

Słynna „Owsianka, proszę pana” to nawiązanie do angielskiej tradycji jedzenia kaszy na śniadanie w godzinach 7.00-9.00. Mieszkańcy Walii i Anglii jedzą ją z cukrem, tostem i dżemem pomarańczowym. A Szkoci na odwrót, do owsianki dodają sól. Oczywiście, do posiłku musi być podana herbata. 

Znana na całym świecie tradycja „5 o’clock tea” różni się od zwykłego picia herbaty tym, że Brytyjczycy do napoju dodają mleka.

Trzeba pamiętać, że z upływem czasu i zmianą rytmu życia, tradycje też się zmieniają. Zebraliśmy w małym glosariuszu najbardziej popularne angielskie wyrażenia. 

  • porridge with milk and sugar for breakfast ━ owsianka z mlekiem i cukrem na śniadanie;
  • “high tea” ━ „wysoka herbata”, oznacza lekki posiłek, jedzony zamiast kolacji (oczywiście z herbatą); 
  • between 12 and 2 there comes lunch time ━ między 12 a 2 przychodzi pora obiadowa (najważniejszy posiłek w ciągu dnia); 
  • a cup of tea with milk ━ filiżanka mleka z herbatą.

Każdy Brytyjczyk odnosi się ze szczególnym szacunkiem do świątecznych przygotowań. Opowiemy, co powinno znajdować się na świątecznym stole każdego Brytyjczyka:  

  • roast turkey and potatoes ━ pieczony indyk i ziemniaki;
  • cranberry sauce ━ sos żurawinowy;
  • sweet mince pies ━ słodkie mince pies (rodzaj ciastek);
  • Christmas pudding ━ świąteczny pudding.

Świąteczne tradycje na Wielkanoc (Easter) są także bardzo przyjemne. Anglicy rozdają przyjaciołom, dzieciom i bliskim czekoladowe jajka (chocolate eggs) na znak odrodzenia życia.

Osobliwości kultury Anglików

Porozmawiajmy teraz o angielskich tradycjach, które są równie ekscytujące i kolorowe.

1) Ulubione święto dzieci to zdecydowanie Christmas Eve (Boże Narodzenie). Maluchy wieszają wtedy skarpety na kominku i z drżeniem serca czekają na prezenty od Świętego Mikołaja (Father Christmas).

2) Noc Guya Fawkesa lub Noc ognisk (Guy Fawkes Night/Bonfire Night) jest sławna z palenia kukieł w ogniskach.

3) W Dzień Pamięci (Remembrance Day) Anglicy noszą czerwone maki jako symbol pamięci o zmarłych w czasie wojny.

4) National Morris Dancing ━ narodowy dzień Morris to bardzo kolorowe święto, przez cały maj ludzie zakładają kolorowe stroje, biorą białe chusty i tańczą tańce narodowe. Takie występy można obejrzeć w małych wioskach.

5) Pamiętajmy też o fantastycznej zmianie warty (Changing of the Guard), która odbywa się codziennie przed Pałacem Buckingham.

Angielskie tradycje w „Alicji w Krainie Czarów”

Aby dziecko uważało temat tradycji za interesujący, możesz zaproponować mu szukanie przykładów w angielskich książkach, na przykład w „Alicji w Krainie Czarów” autorstwa Lewisa Carrolla.

Nam udało się odnaleźć takie przykłady:

1) Alicja spotyka Susła, Marcowego Zająca i Szalonego Kapelusznika podczas ich popołudniowej herbaty (5 o’clock tea). przez to, że czas się dla nich zatrzymał, cały czas pili herbatę.

2) W jednym z rozdziałów Alicja i mysz wpadły w trudną sytuację. Mysz spanikowała, ale dziewczynka zaproponowała, że ​​poprowadzi pogawędkę, jak to jest w zwyczaju wśród Brytyjczyków.

3) Kiedy Królik spóźnia się, w panic szuka swoich białych rękawiczek, ponieważ bez nich nie jest prawdziwym dżentelmenem.

4) W końcu książki członkowie rodziny królewskiej grają w bardzo sławną grę ━ krykiet.

Teraz Twoje dziecko nie będzie mieć problemu z napisaniem rozprawki na temat angielskich tradycji. Przecież są takie interesujące,a  przykłady dostępne są w książkach dla dzieci. 

Czytaj i pisz razem z dzieckiem, a wszystko będzie AllRight! 🙂

Zapisz się na
bezpłatną lekcję

Zarejestruj się

Pomóż dziecku uczyć się angielskiego

Zapisz się, aby poznawać sekrety języka w formie mailowej od AllRight.
Będziesz dostawać lifehacki, tematyczne
słowniczki i zasady językowe w przystępnym dla dzieci formacie.