Jak motywować dziecko?


Motywacja stanowi jeden z głównych czynników uczenia się.
Dzieci żywo zainteresowane są gotowe do pracy i włożenia wysiłku w naukę, nawet gdy pojawiają się trudności.

Co motywuje dziecko do nauki języka?

– Nauka języka angielskiego w określonym celu (np. żeby rozpocząć studia na uniwersytecie, dostać pracę, podróżować)

– Nauka języka angielskiego sprawia frajdę, jest zabawna, a robienie postępów jest interesujące. Taki rodzaj motywacji jest najbardziej skuteczny.

– Motywacja dzieci wzrasta także, gdy mają kontakt z odpowiednią osobą, będącą reprezentantem innej kultury. Jeśli lubią jakiegoś piosenkarza, aktora, film lub muzykę, najprawdopodobniej chętnie przystąpią do nauki języka. Oczywiście dobre relacje z nauczycielem języka angielskiego są nie mniej ważne.

Istnieje wiele przykładów, kiedy dziecko osiągające mierne wyniki w nauce zostało przeniesione do innej grupy, w którym nawiązało dobre stosunki z nauczycielem, a jego postępy w nauce natychmiast uległy poprawie.

W jaki sposób rodzice mogą wpływać na motywację dziecka?

Dzieci uczą się z przyjemnością jeśli:

1) Rodzice dają przykład. Według statystyk dzieci często biorą przykład ze swoich rodziców. Oznacza to, że jeśli rodzic z entuzjazmem uczy się czegoś nowego, dając tym samym dobry przykład, wtedy dziecko przejawi zainteresowanie nauką.

2) Wykonują interesujące zadania.

Daj dziecku możliwość poznania tego, co go interesuje lub pozwól zagrać w ulubione gry w języku angielskim. Innymi słowy, niech dziecko robi to, co kocha, ale po angielsku.
Czy dziecko lubi gotować? Możecie zatem razem nauczyć się angielskich przepisów.
Czy dziecko lubi gry komputerowe? Z pewnością nie uda ci się sprawić, by dziecko przestało korzystać z komputera. Dlatego wybierz angielską wersję gry taką jak The Sims, czy Minecraft, a dziecko natychmiast z niej skorzysta. Dziecko ogląda programy telewizyjne – nowe odcinki pojawiają się najszybciej w języku angielskim, następnie dodawane są polskie napisy, a na wersję z dubbingiem trzeba czekać najdłużej. Pokaż dziecku, gdzie może oglądać filmy z napisami.

3) Wierzą, że zadanie jest możliwe do wykonania.

Ważne jest, aby poziom trudności zadania odpowiadał umiejętnościom dziecka. Jeśli zadanie jest zbyt łatwe lub zbyt trudne, dziecko będzie raczej sfrustrowane.

Przykład:

Jesteście w podróży. Jeśli twoje dziecko opanowało podstawy języka, podczas zakupów w supermarkecie daj mu listę zakupów w języku angielskim – czekolada, banan i tak dalej.
Proste słowa. Jeśli dziecko uczy się angielskiego przez kilka lat, pozwól mi złożyć zamówienie w kawiarni. A jeśli dobrze się komunikuje, niech poprosi o wskazówki na ulicy.

4) Odczytują informacje w najbardziej skuteczny dla siebie sposób.

Niektórzy ludzie lubią oglądać zdjęcia i schematy, inni wolą słuchać audiobooków, a jeszcze inni z powodzeniem uczą się świata poprzez eksperymentowanie. Przyjrzyj się bliżej swojemu dziecku.

Każdy wie, że są słuchowcy (postrzegają lepiej przy pomocy słuchu), wzrokowcy (postrzegają wizualnie) i kinestetycy (postrzegają poprzez dotyk i działanie). Dla wzrokowca kup komiksy w języku angielskim (zdecydowanie polecam książkę „The Diary of a Slabak” – „Diary of a Whimpy Kid”, pełne obrazków, napisane żywym i prostym językiem) .

Dla słuchowca włącz film z napisami lub podcasty. A dla kinestetyka kup zestaw do eksperymentów z instrukcją w języku angielskim.

5) Mogą monitorować postęp zadania.

Dobrze, kiedy dziecko ma wybór co do sposobu wykonania zadania. Motywuje je to do większego wysiłku i rozwija kreatywność. Ponadto dziecko uczy się brać odpowiedzialność za własne decyzje i proces uczenia się.

Wyślij dziecko do sklepu z listą zakupów w języku angielskim. Tak, z pewnością ryzykujemy, że otrzymamy produkt, który nie został zamówiony, ale możemy to potraktować jako powód do urozmaicenia rodzinnego obiadu. Jeśli dziecko nie zna słowa, to ma kilka opcji do wyboru: w ogóle nie kupi produktu, wybierze jakiś losowo lub może sprawdzić znaczenie korzystając z wyszukiwarki internetowej albo słownika, który dla niego zainstalowałeś. Poprawność można sprawdzić, czytając etykietę na produkcie, która często zawiera także opis w języku angielskim. Z kolei najbardziej towarzyskie dziecko może poprosić o pomoc sprzedawcę lub innych kupujących.

6) Otrzymują pochwały od ważnej osoby.

Dla dzieci ważne jest, aby rodzice byli z nich dumni, gdy odniosą sukces. Oprócz tego istotne jest dla nich, ze śledzisz ich postępy.

Możesz nagrać film, jak dziecko z entuzjazmem wykonuje jakieś zadanie. Następnie umieść przypomnienie w kalendarzu, aby je powtórzyć. Później możesz porównać dwa filmy i zanotować sukces dziecka.

Możesz też na przykład iść z dzieckiem do sklepu i dać mu listę zakupów. Filmujemy cały proces – dzieci lubią być bohaterami blogów wideo i relacji. Gdy następnym razem proces powtórzy się, będziesz zaskoczony widząc, o ile lepiej dziecko poradziło sobie z tym zadaniem. I będziesz miał na to wyraźny dowód!

7) Oczekują nagród.
Nagradzanie nie koniecznie musi mieć wartość materialną.
Nagrodą może być:

– dodatkowy czas na ulubione zajęcia (dodatkowe pół godziny na gry komputerowe itp.)

– dodatkowy czas z przyjaciółmi lub rodziną (wspólna wyjście na spacer, do kina itp.)

– własny pomysł dziecka – spróbuj zapytać dziecko, co by chciało – pomysły z pewnością cię zaskoczą.

To jest istotny punkt psychologiczny.

Nie dodawaj do danej już obietnicy warunków. Jak często mówimy: „pójdziesz do kina, jeśli wykonasz zadanie” – mimo że już obiecałeś dziecku film, a podobny warunek, który pojawił się nagle, tylko nastawi dziecko negatywnie do języka angielskiego.

Niech nagroda będzie czymś dodatkowym. Ponadto należy unikać warunków negatywnych.

Zły przykład: „Jeśli się nie nauczysz, nie pójdziesz na spacer”, „Jak dostaniesz trójkę na koniec semestru, nie kupię ci nowej gry” i tak dalej. Strach jest najgorszym wrogiem motywacji.

Partykuła „nie” nie jest rejestrowana w podświadomości, w wyniku czego zmuszasz swoje dziecko do działania odwrotnego.