Uzależnienie od gadżetów: jak to wykorzystać?

“Ile czasu możesz patrzeć się w ten telefon?”

Ile razy zadawaliście to pytanie? 🙂

Naukowcy wynaleźli nazwę dla tej rodzicielskiej troski. Czas, który można spędzić przed ekranem telefonu, tabletu, laptopa, komputera, czy telewizora nazwali “screen time”.

A teraz fakt, który zapewne Cię zaskoczy: maksymalny dopuszczalny “screen time” dla dzieci wynosi 5 godzin dziennie.

Najmłodsi uznają zapewne, że to za krótko. My natomiast jesteśmy przekonani, że choć pół godziny z tego czasu można przeznaczyć na naukę.

Gadżety elektroniczne stały się integralną częścią życia współczesnego człowieka, nie uciekniemy od nich, a możemy wykorzystać do interaktywnej nauki języka angielskiego. 

Choć “mobilne zajęcia” są mniej ustrukturyzowane i przewidywalne niż zwykłe lekcje online, to doskonale się uzupełniają. Zaraz Wam to udowodnimy 🙂

Jak wykorzystać uzależnienie od gadżetów w celu nauki języka angielskiego?

1. Korzystaj z materiałów w sieciach społecznościowych

  • Bycie bloggerem to już praktycznie nowy zawód, a blogi o nauce języka angielskiego są często prowadzone przez profesjonalnych nauczycieli lub szkoły językowe. Zachęcamy do zasubskrybowania naszego bloga, znajdziecie tu wiele wartościowych informacji. Również na Instagramie nasi nauczyciele często udostępniają ciekawe materiały o fascynującym świecie języka angielskiego. 
  • Pinterest ━ to prawdziwy zbiór inspiracji nie tylko dekoracji albo stylowego designu. Znajdziesz tu wiele obrazków i kart z angielskimi wyrazami, zasadami gramatyki, ciekawym słownictwem. Wpisz nieznane słowo w wyszukiwarkę Pinterest i zobacz, jakie ilustracje się pojawią. Ten popularny serwis to prawdziwa skarbnica wiedzy, bardzo pomocna przy poszerzaniu zasobu słownictwa. 
  • Aby zapamiętywać wizualnie, zmień język interfejsu ulubionej strony lub aplikacji na angielski. Na początku będziesz poruszać się intuicyjnie, ale bardzo szybko zapamiętasz używane tam słownictwo.

2. Oglądaj filmy i słuchaj muzyki

  • YouTube – ogromna biblioteka internetowa, w której znajdziesz filmy odpowiadające Twoim zainteresowaniom, ulubione piosenki, fajne filmy, a także darmowe lekcje języka angielskiego. Polecamy zasubskrybować parę wartościowych kanałów edukacyjnych i rozrywkowych.
  • Ted-ED ━ słyszałeś o słynnych wykładach TedX? To krótkie, pouczające przemówienia na temat nauki, problemów społecznych, literatury, mediów, kultury, podróży … (lista jest ogromna – sprawdź stronę). Znajdziesz tam również osobny kanał z materiałami wyłącznie dla dzieci:)

Posłuchasz o życiu w różnych krajach, dowiesz się dlaczego bawełna jest wszędzie, czy Krzywa Wieża w Pizie upadnie, poznasz historię kukurydzy i dziesiątki nieznanych faktów i ciekawostek. Erudycja gwarantowana!

Kanał jest w języku angielskim (z napisami).

Ted-Ed ma 10 500 000 subskrybentów – sprawdź i przekonaj się sam, dlaczego serwis ma tak wielu wielbicieli.

  • Peekaboo Kidz ━ to kanał, na którym dowiedzieliśmy się jak wynaleziono mikrofalówkę. Okazuje się, że całkiem przypadkowo. Peekaboo w przystępny sposób opisuje ciekawostki o świecie: dlaczego niebo jest niebieskie, co to jest tsunami, co jedzą mięsożerne rośliny, dlaczego plastik jest szkodliwy lub czemu się śmiejemy. Materiał jest prezentowany w formie krótkich kreskówek (2-6 minut).
  • Pocoyo ━ kolorowe, wesołe kreskówki, przyciągające widza uroczymi bohaterami mówiącymi po angielsku. Pełnometrażowe bajki z animacjami, ciekawą fabułą, pouczającymi tematami i nieoczekiwanymi skojarzeniami stanowią świetny sposób na rozwijanie dziecięcej wyobraźni. To również dobra metoda na wzbudzenie zainteresowania nauką języków obcych, rozwijanie rozumienia ze słuchu i naukę nowych słówek.

3. Włącz asystenta

Naprawdę: Siri i Google Assistant mogą być świetnymi pomocnikami w nauce języka angielskiego! Po prostu przełącz asystenta na angielski i zacznij ćwiczyć. Nawet dzieci lubią rozmawiać z Siri!

4. Korzystaj z aplikacji

British Council oferuje wiele bezpłatnych aplikacji dla dzieci i dorosłych (zarówno na Androida, jak i iPhone’a), dzięki którym nauka angielskiego zamieni się w ekscytującą przygodę.

Młodszym uczniom polecamy:

  • Timmy’s Starting to Read

Fantastyczne minigry polegające na poszukiwaniu przedmiotów, w których dziecko uczy się słówek i ćwiczy pamięć.

Ściągnij na Android 

Ściągnij na iPhone

  • LearnEnglish Kids Videos (tylko na Android)

Opowieści z angielskimi napisami.

Ściągnij na Android 

  • LearnEnglish Kids Playtime (tylko na Iphone)

Animowane historie i piosenki z ćwiczeniami utrwalającymi zdobytą wiedzę.

Ściągnij na iPhone

Gadżety mogą być świetnymi pomocnikami, wystarczy poszukać odpowiednich stron i aplikacji. Najważniejsze, żeby pamiętać, że wszystko z umiarem.

Urządzenie mobilne nie zastąpi lekcji nauczycielem i komunikacji na żywo, ale będzie świetnym uzupełnieniem standardowych zajęć.🙂

Korzystajcie ze smartphone’ów również w celach naukowych i wszystko będzie AllRight!

Zapisz się na
bezpłatną lekcję

Zarejestruj się

Pomóż dziecku uczyć się angielskiego

Zapisz się, aby poznawać sekrety języka w formie mailowej od AllRight.
Będziesz dostawać lifehacki, tematyczne
słowniczki i zasady językowe w przystępnym dla dzieci formacie.