Okiem specjalisty: jak rozwijać angielską wymowę od dzieciństwa

Prawidłowy rozwój mowy dziecka jest kluczem do jego skutecznych umiejętności komunikacyjnych w przyszłości. Logopeda z 17-letnim doświadczeniem Janel Carri wie, jak nauczyć dziecko prawidłowo wymawiać angielskie słowa. Janel jest certyfikowanym logopedą i właścicielką centrum rozwoju mowy dziecka w Melbourne.

Powtarzajcie struktury gramatyczne

Małe dzieci często mylą struktury gramatyczne i słowa w zdaniu. Na przykład, „I no want put sock” zamiast „I don’t want to put on the sock. Z tym częstym zjawiskiem rodzice radzą sobie bez pomocy logopedy – zapewnia Janel. Powtarzajcie zdania z prawidłowymi strukturami gramatycznymi. Usłyszawszy prawidłowe zdanie kilka razy, dziecko zacznie wymawiać je poprawnie.

Korzystajcie z aplikacji audio

Mózg dziecka pochłania wszystko jak gąbka. Im więcej słów usłyszy, tym lepiej. Czytając dzieciom na głos, rodzice poszerzają ich zapas słów oraz pokazują, jak prawidłowo składać zdania.
Jeśli nie jesteście pewni swojego angielskiego, wykorzystujcie nagrania audio. Pozwalają one na ćwiczenie prawidłowej wymowy w formie zabawy. Ważne, aby dzieci powtarzały usłyszane słowa – dzięki temu nie będą popełniały błędów w wymowie w przyszłości.

Nie bójcie się dwujęzyczności

Powszechnym mitem jest to, że dwujęzyczność spowalnia rozwój mowy. Nie jest tak – zapewnia Janel. Słownictwo dwujęzycznych dzieci jest mniejsze niż u innych w ich wieku. Należy jednak pamiętać, że ich zapas słów jest podzielony na dwa języki. W rezultacie całościowy zapas słów mają taki sam, jak przeciętne dziecko. Wszystkie problemy z mową, z jakimi zmaga się dwujęzyczne dziecko nie są związane z nauką języka obcego.

Zapisz się na
bezpłatną lekcję

Zarejestruj się

Pomóż dziecku uczyć się angielskiego

Zapisz się, aby poznawać sekrety języka w formie mailowej od AllRight.
Będziesz dostawać lifehacki, tematyczne
słowniczki i zasady językowe w przystępnym dla dzieci formacie.