Od jakiego wieku dziecko może uczyć się online?

Zdania rodziców i nauczycieli rozchodzą się już na pytaniu „Kiedy najlepiej rozpocząć naukę angielskiego?”. Jedni twierdzą, że im wcześniej tym lepiej, a drudzy są zdania, że nie ma potrzeby zawracania dziecku głowy nauką angielskiego przed rozpoczęciem szkoły. I na pewno większość dorosłych była przekonana, że ​​przebywanie za telefonem lub ekranem komputera jest szkodliwe dla dzieci – dopóki nie nastąpiła samoizolacja.

Zająć dziecko konstruktywnymi grami w czterech ścianach okazało się niełatwym zadaniem. Rodzice pracujący z domu zaczęli szukać wariantów – na szczęście kursy przeznaczone na lekcje stacjonarne od razu były organizowane zdalnie. W czasie, gdy dorośli zajmowali się pracą, dzieci z przyjemnością uczyły się online.

Co dziecko powinno umieć, aby uczyć się online?

Nie zalecamy dawania dziecku telefonu lub komputera tylko po to, aby je czymś zająć. Jeśli zdecydowaliście się na zajęcia w szkole online, musicie być pewni, że dziecko rozumie, co się dzieje. Minimalna grupa wiekowa w AllRight.com to 3 lata. Jednak każde dziecko rozwija się inaczej i przed rozpoczęciem zajęć należy sprawdzić, czy dziecko spełnia następujące warunki:

Nie boi się obcych osób. Co prawda nauczyciel nie przychodzi do Was do domu – znajduje się po drugiej stronie ekranu, ale dzieci często stają się nieśmiałe przy obcych i zamykają się w sobie. Proponujemy rodzicom branie udziału w zajęciach, do czasu, aż dziecko poczuje się komfortowo.

Dziecko potrafi posługiwać się myszką oraz wykonywać proste działania na komputerze i telefonie. Na zajęciach nauczyciel prosi o łączenie i malowanie obrazków oraz granie w gry. U malucha, który potrafi wykonać te czynności bez pomocy dorosłego progress będzie większy.

Mały uczeń potrafi swobodnie mówić w ojczystym języku. Jest to wskaźnik prawidłowego rozwoju centrum mowy, oznacza też, że dziecko nie będzie miało problemu z oswojeniem się z angielskim. Nie ma się co obawiać, że wymowa angielska wpłynie negatywnie na język polski, albo że dziecko będzie mylić słowa – rozwój mięśni odpowiedzialnych za wymowę przyniesie tylko korzyści, a jeśli dziecko zna słowo w swoim ojczystym języku, nie pomyli go z obcym.

Czym różnią się zajęcia online od gry na telefon?

Na tablecie można nie tylko grać, ale także uczyć się.
Granie i oglądanie filmików na tablecie, a uczestnictwo w zajęciach online to dwie kompletnie różne rzeczy! Nie chodzi o treść, ponieważ dzieci mogą równie dobrze cieszyć się nową kreskówką lub nowym angielskim słowem, dopóki nie znikną ich chęci do nauki. Jaka jest różnica między zajęciami w szkole online, a oglądaniem wideo i graniem w gry komputerowe?

Interaktywność. W czasie oglądania wideo dziecko przyswaja informacje, ale nie zapamiętuje je w całości. W grach edukacyjnych bardzo rzadko pojawiają się komentarze o błędach, jakie popełniło dziecko, więc maluch nie może ich poprawić. Zajęcia z nauczycielem to interaktywny proces, gdzie obie strony biorą udział w lekcji. Lektor rozmawia z uczniem, słucha go, a uczeń może zadawać mu pytania.

Wybór treści. Wybranie aplikacji lub wideo, które byłby odpowiednie dla wielu dziecka jest trudnym zadaniem. Do tego niedopilnowane dziecko może kupić coś niepotrzebnego np. płatną postać w grze. Nauczyciele AllRight.com układają program, koncentrując się na zainteresowaniach ucznia – na zajęciach nie zabraknie też ulubionych kreskówek po angielsku i ciekawych gier, ale bez reklam i dobranych pod względem wieku i poziomu językowego.

Śledzenie postępów. Po czym poznać, że gry i oglądanie filmów przynoszą dziecku korzyści, a nie jedynie zajmują mu czas? Nie jesteś w stanie tego stwierdzić, bo nie jesteś nauczycielem angielskiego. Lektor uważnie śledzi postępy ucznia i potrafi dokładnie wyjaśnić rodzicom, co dziecko już potrafi, czego będzie uczyło się na następnych zajęciach i jakie sukcesy osiągnie za rok.

Aktywność fizyczna. Oglądanie wideo nie wymaga od dziecka żadnej aktywności, musi tylko śledzić to, co dzieje się na ekranie. Zajęcia online zupełnie na odwrót – wymagają jej. Na przykład, w naszej szkole wykorzystujemy technikę reagowania całym ciałem – Total Physical Response (TPR). Oznacza to, że dziecko na zajęciach wykonuje ćwiczenia fizyczne, stymulujące zapamiętywanie.

Najważniejszym na początku zajęć jest niewywieranie na dziecku presji i nie zmuszanie go do „nauki języka angielskiego”, ponieważ może go to zniechęcić do opanowania języków obcych. W szkole online AllRight.com staramy się znaleźć podejście do każdego malucha i wiemy, jak zainteresować go angielskim. Zapisz się na bezpłatną lekcję próbną, aby to sprawdzić!

Zapisz się na
bezpłatną lekcję

Zarejestruj się

Pomóż dziecku uczyć się angielskiego

Zapisz się, aby poznawać sekrety języka w formie mailowej od AllRight.
Będziesz dostawać lifehacki, tematyczne
słowniczki i zasady językowe w przystępnym dla dzieci formacie.