19 kreskówek idealnych do nauki angielskiego z dzieckiem

Dzieci uwielbiają oglądać bajki i kibicować ulubionym bohaterom. Wiemy, że dzieciom o wiele łatwiej jest uczyć się, gdy nauka opiera się na ich zainteresowaniach. Wiemy też, że lubią korzystać z różnych gadżetów. Zamiast odrywać je od nich siłą, proponujemy interaktywne lekcje angielskiego bez wychodzenia z domu.

W tym artykule przygotowaliśmy listę kreskówek i bajek dla różnych grup wiekowych. Ale cała rodzina będzie się przy nich dobrze bawić!

Wybierajcie i oglądajcie! 🙂

Posegregowaliśmy kreskówki na kategorie wiekowe, ale nie oznacza to tego, że bajka dla maluchów nie spodoba się starszemu dziecku i na odwrót. Po naciśnięciu na nazwę, zostaniecie przekierowani na stronę, na której można obejrzeć dany serial.

Bajki edukacyjne

Little Pim 1+

Kurs wideo angielskiego dla najmłodszych: od niemowlaków do przedszkolaków. W krótkich pięciominutowych seriach, kreskówkowy Panda Pim i prawdziwe dzieci wykonują proste, codzienne czynności: myją zęby, ubierają się, jedzą, bawią się, kładą się spać. Panda uczy dzieci około 60 słów i wyrażeń po angielsku z każdego tematu. Gdy Pim mówi, na ekranie pojawia się zapis nowego wyrażenia. Krótkie odcinki, dużo jasnych i żywych kolorów, przyjemna, dyskretna muzyka to dodatkowe plusy tej serii.

Gogo loves English 1+

Gogo kocha angielski to bajka o smoczku, który przyleciał z innej planety, spotkał nowych przyjaciół i zapragnął nauczyć się angielskiego, aby móc porozumiewać się z nimi bez kłopotów. Nowe słowa i frazy są powtarzane po kilka razy, aby dziecko mogło je zapamiętać. Odcinki są krótkie, trwają około 5 minut i posiadają angielskie napisy.

Zippy and me 3+

Przepiękna, angielska bajka edukacyjna. Główni bohaterowie to animowana wiewiórka Zippy, dzieci i kukiełki (żabka Froggy i zajączek Bunny). Dzieci będą nie tylko widzami, ale także uczestnikami! Zippy zachęca do śpiewania, tańczenia, biegania i skakania razem z nimi. Wymowa jest jasna, powolna i dobrze słyszalna, a sama bajka jest bardzo kolorowa. W jednym odcinku jest mowa o kilku tematach, z których dzieci uczą się słów i wyrażeń. Bajkę można obejrzeć online lub pobrać pierwsze trzy sezony na dowolne urządzenie.

Tom and Keri 3+

Jest to program edukacyjny o nauce angielskiego. W 26 odcinkach miś Tom i dziewczynka Keri bawią się i dokazują. Na ich podwórku stoi duży, żółty domek i za każdym razem, gdy przechodzą przez jego drzwi przenoszą się do innego miejsca: na farmę, do parku lub pałacu. Na końcu każdego odcinka nauczycielka objaśnia znaczenie słów, dzięki czemu dzieci poznają ponad 200 słów i fraz oraz potrafią zaśpiewać 50 piosenek.

Muzzy in Gondoland” oraz “Muzzy comes back 3+

Nie ma bardziej popularnej bajki edukacyjnej od Muzzy’ego. Serial ma już sporo lat, ale nadal porywa dzieci i ich rodziców. Dostępne są dwa sezony: Muzzy in Gondoland oraz Muzzy comes back. 

Dlaczego warto oglądać kreskówki?

  • Bohaterowie mówią wolno i wyraźnie;
  • Wiele z nich posiada gramatyczne wstawki;
  • Wykorzystywane są chwytliwe piosenki, z których dzieci uczą się wielu rzeczy, np. kolorów i liczb.

Dziecko samo będzie prosiło o włączenie jeszcze jednego odcinka, aby dowiedzieć się, jak potoczyła się fabuła. Muzzy to jedna z bajek, która spodoba się i dzieciom, i dorosłym. 🙂

Porada: dostępne są napisy do każdego odcinka, a pod wideo znajduje się pełny tekst z tłumaczeniem.

Bajki fabularne

Czasami nachodzi nas ochota na obejrzenie czegoś zabawnego całą rodziną. Dlatego przygotowaliśmy listę bajek fabularnych, które, jak najbardziej, zaliczają się do takich. W dodatku, bardzo często są one edukacyjne.

Instrukcja, jak oglądać bajki fabularne:

  1. Od początku po angielsku. Ta metoda najbardziej podpasuje małym dzieciom, które najpierw zauważają obraz, a dźwięk jest dla nich na drugim planie.
  2. Najpierw po polsku, a potem jeszcze raz po angielsku. Ten sposób jest dobry dla trochę starszych dzieci, których nie interesują tylko obrazki, a fabuła, słowa i to co dzieje się na ekranie.

Ten sposób działa, jeśli korzysta się z niego regularnie. Krótkie odcinki można oglądać codziennie, a filmy pełnometrażowe, na przykład, raz w tygodniu.

Krótkometrażowe kreskówki i seriale

The Adventures of Spot 1+

Jest to serial o szczeniaku imieniem Spot. Tematyka jest prosta i przyjemna – nie da się nie zakochać w tym szczeniaku! Serial posiada jednak jeden minus: został zdigitalizowany z taśmy i dlatego jakość obrazu i dźwięku nie jest najlepsza. Nie przeszkadza to jednak w oglądaniu i uczeniu się angielskiego.

Kipper the Dog 1+

Brytyjski serial animowany dla dzieci został nakręcony na podstawie książki Micka Inkpena Kacper. Bajka została nagrodzona wieloma nagrodami m.in. nagrodą BAFTA za najlepszą dziecięcą animację. Fabuła jest nieskomplikowana, a bohaterowie posługują się prostym językiem. Odcinki trwają po 8-9 minut.

Crawford the Cat 2+

W tej kreskówce głównym bohaterem jest kot Crawford, który pomaga dzieciom w nabyciu zdrowych przyzwyczajeń: regularnego mycia zębów, sprzątaniu swoich zabawek i używaniu magicznych słów. Odcinki trwają około 5 minut.

Humf 3+

Humf to idealna bajka dla najmłodszych. Główny bohater podobny jest do niedźwiedzia, który podróżuje po świecie i nawiązuje kontakty z innymi. Na oficjalnym kanale znajdują się odcinki różnej długości – od 1 minuty do 40, można dobrać je do wieku dziecka.

Caillou 3+

Caillou to serial o czterolatku, który mieszka z rodzicami i młodszą siostrą. Chłopiec przeżywa wiele przygód m.in opiekuje się domowym zwierzątkiem, idzie pierwszy raz do szkoły i uczy się przezwyciężyć swój strach. Rekomendujemy rodzicom wspólne oglądanie z dziećmi. Zwróćcie uwagę na sposób porozumiewania się w rodzinie Caillou – jak rodzice wspierają, pomagają i tłumaczą chłopcu sprawy, których nie rozumie.

Peppa Pig 3+

Świnka Peppa to absolutny faworyt wśród bajek dziecięcych. Peppa i jej rodzina nikomu nie pozostaną obojętni, a część z Was rozpozna siebie wśród bohaterów! Odcinki są krótkie, więc można obejrzeć je przy śniadaniu lub kolacji. Przy tej kreskówce wspólnie spędzony czas będzie przyjemny i korzystny!

My Little Pony: Friendship is Magic 3+

My little pony to serial o kucykach, które posiadają różne moce i talenty. Jest to historia o przyjaźni i komunikacji między podobnymi, a jednak tak różnymi kucykami. Mowa jest dosyć szybka, a poziom zaawansowania wysoki, więc początkujący nie dadzą sobie rady. Tym niemniej, polecamy puszczać tę bajkę dzieciom powyżej 3 roku życia, aby przyzwyczaiły się do brzmienia angielskiej wymowy. Fabuła nie jest skomplikowana, da się ją pojąć bez rozumienia tekstu.  

Little Princess 3+

Wspaniały serial o małej, trochę niegrzecznej księżniczce. Odcinki mają różną długość i są posegregowane playlistami według tematów na oficjalnej stronie serialu. Zwróćcie uwagę na playlistę Read Along with Little Princess – w filmach tekst książki pojawia się na ekranie, co pomaga przy nauce czytania.

Paws Patrol 2+

Psi patrol to serial przygodowy o psiakach ze specjalnej grupy ratunkowej. Głównymi bohaterami są szczeniaki i chłopiec Ryder. Ich główną misją jest ochrona Zatoki Przygód i jej mieszkańców przed wszelkiego rodzaju nieszczęściami. 

Postman Pat 5+

Listonosz Pat i jego kot Jess zajmują się roznoszeniem poczty w miasteczku Zielona Dolina. Każdy odcinek opowiada o nieoczywistych przygodach bohaterów, których doświadczają podczas roznoszenia listów. Odcinki trwają około 40 minut, a poziom języka jest średni, dlatego dzieciom młodszym niż 5 lat może się nie spodobać.

Kreskówki i bajki dla dzieci 7-15 lat

The World Of Peter Rabbit & Friends 7+

Jeśli  czytaliście dziecku książki o króliku Piotrusiu, to na pewno spodoba Wam się ta bajka. Świat królika Piotrusia i przyjaciół to serial o sławnym zwierzątku, który nie lubi siedzieć na jednym miejscu i przez to wplątuje się w różne historie. Dla maluchów fabuła i poziom mowy mogą okazać się za trudne, dlatego rekomendujemy go dzieciom powyżej 7 lat.

The Cat in the Hat Knows a Lot About That 7+

Kot w kapeluszu wie o tym wiele jest idealnym serialem dla dociekliwych dzieci w szkolnym wieku. Kot podróżuje po Świecie z dziećmi i odpowiada na ich liczne pytania. Każdy odcinek to nowa przygoda i nowe pytania. 

Finding Stuff Out 9+

Ten żywy i ekscytujący program naukowy nie bez powodu zdobył wiele nagród i wyróżnień. Rekomendujemy go dzieciom powyżej 9 roku życia. Prowadzącym jest chłopiec Harrison, który szuka odpowiedzi na różnorakie pytania. W pierwszym sezonie można znaleźć informacje o tym jak powstają kolory, o owadach, pogodzie, Księżycu, elektryczności, oceanach i tak dalej. Mowę i angielski Harrisona bardzo łatwo zrozumieć.

Science Max 12+

Kanał dla dzieci zainteresowanych nauką i eksperymentami. Aby dobrze zrozumieć, o czym mówi Max, należy posługiwać się angielskim na poziomie Intermediate. 

Bajki pełnometrażowe 

Możecie oglądać wszystkie pełnometrażowe bajki, które znajdziecie w oryginale. Kung Fu Panda, Auta, Ratatouille, wszystkie bajki Disneya… Do wyboru, do koloru!

Najlepiej będzie, jeśli znajdziecie wersję z angielskimi napisami. Nauka jest najbardziej efektywna, gdy dziecko słyszy tekst i widzi go na ekranie.

Mamy nadzieję, że w naszej liście znajdziecie coś interesującego, co będziecie mogli włączyć dziecku. Staraliśmy się znaleźć jak najwięcej linków do stron, abyście Wy nie musieli tego robić. Oczywiście, filmów i kreskówek do nauki angielskiego jest wiele. Możecie sami poszukać ich w Internecie, na przykład na YouTube. A jeśli chodzi o nauczanie online, to zapraszamy do nas!

Zapisz się na
bezpłatną lekcję

Zarejestruj się

Pomóż dziecku uczyć się angielskiego

Zapisz się, aby poznawać sekrety języka w formie mailowej od AllRight.
Będziesz dostawać lifehacki, tematyczne
słowniczki i zasady językowe w przystępnym dla dzieci formacie.