Dla najmłodszych: dziecięce słowa po angielsku

Child – angielskie słowo oznaczające dziecko. Można odnaleźć je w wielu spisach najpiękniejszych słów, oprócz niego znajdują się tam takie słowa jak: sweetheart – kochanie, butterfly – motyl, inspiration – inspiracja. W języku polskim wiele zdrobnień i czułych słów wymyślają dzieci: mamcia, zabaweczka, koniczek. Dlatego postanowiliśmy przygotowaliśmy listę najpiękniejszych i najbardziej uroczych dziecięcych słów w języku angielskim.

Wiele dzieci ogląda bajki i filmy, w których takie słowa się znajdują. Bardzo możliwe, że Twoi zagraniczni znajomi posiadają dzieci, w takim wypadku jak najbardziej przyda Ci się krótka lekcja dziecięcego słownika.

Przywykliśmy do tego, że każdy angielski tekst składa się ze standardowych słów z różnych tematów, od których zaczyna się nauka. W przedszkolu dzieci uczą się angielskiego, ale nie zawsze poznają słowa wykorzystywane przez ich rówieśników w anglojęzycznych krajach. Opowiemy teraz, jakie wyrażenia są najbardziej popularne wśród dzieci native speakerów. Zdrobnienia słów w angielskim tworzone są z pomocą sufiksów: -y / -ie.

Na przykład:

Dog ─ pies; doggy ─ piesek.

Doll ─ lalka; dolly ─ laleczka.

Horse ─ koń; horsie ─ konik.

Przypomnij sobie swoje dzieciństwo i razem z nami udaj się w podróż do świata dziecięcego angielskiego! Naukę zaczniemy od słownika maluchów.

Binky ─ smoczek lub miś

Yummy ─ pyszny

Uppy ─ na ręce

Tiny-winy ─ malutki

Tag ─ gra w berka

Roly-poly ─ fikołek

Go beddy-byes ─ iść spać

Pierwsze słowo dziecka najczęściej dotyczy rodziców. Kiedy maluch mówi „mama” lub „tata” raduje się serce a uśmiech nie chce zejść z twarzy. Z czasem „mama” zamieni się w „mamusię” a „tata” w „tatusia”.

Po angielsku te słowa brzmią tak samo uroczo.  🙂

Mommy ─ mamusia,

Daddy ─ tatuś.

Bardzo często dzieci mówią też „babunia”, jej angielskim odpowiednikiem jest „nanny”.

Ponieważ w języku angielskim do tworzenia zdrobnień można użyć tylko kilku słów, native speakerzy w większości przypadków dodają słowa „little”, „sweet”, „dear”, aby złagodzić dane słowo.

Jako przykład weźmy otoczenie dziecka i miejsce jego pierwszych zabaw. Samo słowo „house” będzie brzmiało dla dziecka poważnie i groźnie, ale jeśli dodamy do niego „little”, to od razu zmieni się w przyjazny dla polskojęzycznego dziecka domek. To samo dotyczy pokoiku ーpo angielsku „little room”. Miasteczko może być przetłumaczone jako „little town”, ale także „townlet”.

W mowie potocznej wykorzystywane są sufiksy, które dodają emocjonalnego zabarwienia do zwykłych słów. Wspomniany wcześniej townlet to jeden z wielu przykładu, przypatrzmy się im:

 

Sufiks Angielski  Polski
-let islet wysepka
-kin boykin chłopiec
-ule animacule zwierzątko
-ette kitchenette kuchenka
-ock hillock pagórek
+ling сatling; manling kotek; człowieczek

Dzieci używają zdrobnień nie tylko do nazywania małych zwierząt i ich potomstwa, dorosłe i duże zwierzęta też są przez nie czuło nazywane:

owlet – sówka

dovelet – gołąbek

leveret – zajączek

piglet – prosiaczek

Dzięki dobrze dobranym sufiksom praktycznie każde słowo można zdrobnić i złagodzić. W języku polskim zdrobnieniem słowa „sukienka” jest „sukieneczka”, a w angielskim „dress” ー „dressie”; garnitur można nazwać „suite”, ale także „suitie”. Proste, prawda?  Nie znajdziesz takich słów w słowniku, ale cała zabawa polega na tym, aby samemu je wymyślać.😉

Wielu dorosłych używa dziecięcych słów, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Na pewno słyszałeś je w filmach lub piosenkach:

Snookums ─ skarbie

Honeybunch ─ słodziutka

Sweetie pie (wersja amerykańska) ─ słońce

Babykins ─ dzieciątko

Kiddy, childie, moppet ─ dziecko

W ten sam sposób angielski dziecięcy wprowadził własne pomysły do ​​skrótów imion. Prawdę mówiąc, tutaj też wszystko jest dość lakoniczne. W polskim od imienia Aleksandra można utworzyć wiele zdrobnień: Ola, Oleńka, Olusia, Olka… W angielskim występuje zwykle jedna forma, która wykorzystuje  wymienione wcześniej sufiksy: 

John ─ Johnny

Barbara ─ Barbie

Emily ─ Emy

Kathryn ─ Katie

Sandra ─ Sandy

Victoria ─ Vicky

Widzisz, jakie to proste? Ucz się dziecięcych słów po angielsku wraz ze swoim childie. 😉 Na naszym blogu znajdziesz nie tylko słowniczki, ale również materiały przydatne przy samodzielnej nauce języka angielskiego.

Wszystko będzie AllRight!

Zapisz się na
bezpłatną lekcję

Zarejestruj się

Pomóż dziecku uczyć się angielskiego

Zapisz się, aby poznawać sekrety języka w formie mailowej od AllRight.
Będziesz dostawać lifehacki, tematyczne
słowniczki i zasady językowe w przystępnym dla dzieci formacie.