Zapamiętywanie angielskich słów: użyteczne porady dla dzieci

Zapamiętywanie angielskich słów: użyteczne porady dla dzieci

Jak powiększać swoje słownictwo? Ile słów powinno znać dziecko? Jak uczyć się słówek? Często zadajecie nam te bardzo ważne pytania.

Zapamiętywanie angielskich słów to jeden z najważniejszych elementów nauki.

W tym przypadku należy zawsze pamiętać, że ćwiczenia i prawidłowe metody są o wiele ważniejsze niż wkuwanie słówek ze słownika. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, aby nauka słówek stała się dla dziecka zabawą i interesującym zajęciem.

Zawsze ćwicz słowa

Uczeni na podstawie badań doszli do wniosku, że dzieci mogą nauczyć się do 8 nowych słów dziennie. Najważniejszym jest powtarzanie tych słów, aby nie zostały zapomniane.

Na pomoc w procesie zapamiętywania angielskich słów przychodzi regularność.

Plan jest taki:

 • dziecko czyta słowo, zapamiętuje je i powtarza kilka razy;
 • tworzy z nim zdanie, opowiada o nim;
 • za 10 minut powtarza wymyślone zdanie;
 • następne ćwiczenie wykonuje za godzinę;
 • następnie za dzień, a później za tydzień.

Powiedzmy, że zapamiętywanie angielskich słów opiera się na zasadzie: „powtarzanie jest matką uczenia się”. Dlatego przygotowaliśmy specjalne bezpłatne lekcje online. Jedna z naszych najpopularniejszych nauczycielek – Ellen – zaznajamia dzieci z różnymi tematami: rodziną, podróżami, światem zwierząt, kolorami, liczbami i tak dalej.

Nagrania wszystkich lekcji dostępne są na YouTube. Zbiór filmów będzie regularnie uzupełniany. 

Jest to konieczne, aby dziecko zapamiętywało nowe słowa.

Metoda asocjacyjna 

Aby zapamiętywanie angielskich słów było ciekawym i wciągającym zajęciem dla dziecka, nauczycielka AllRight Daria rekomenduje wykorzystywanie sprawdzonej i efektywnej metody asocjacji.

Aby nauczyć się słowa, należy wymyślić skojarzenie w języku ojczystym. 

Nauka będzie efektywna, jeśli skojarzenia będą miały formę obrazu w głowie, a nie tylko słowa.

Rozbijanie słów na sylaby

Słowotwórstwo często wydaje się dzieciom nudne i niepotrzebne. „Czy przyda mi się to przy nauce angielskich słów?” – takie pytanie może zadać mały wiercipięta. „Przyda!” – odpowiada szkoła AllRight. Róbcie notatki.

Rdzenie, przedrostki i przyrostki pomogą zrozumieć, co oznacza słowo i i jakie skojarzenie do niego utworzyć. 

 

Zapisz lub zapamiętaj:

 • Najczęściej spotykane przedrostki: 

“un-”, “dis-”, ”mis-” – zaprzeczenie;

“Inter-”, “multi-”, “super-”, “uni-” – międzynarodowe

 • Przyrostki: “able”, “-ly”, “-ent”, “-tion”, “-ive”, “-ess”

Na przykład: słowo „happiness” składa się z: „happy” (szczęśliwy) + „-ess” = „szczęście”.

 

Zapisujcie kolokacje

Dziecko może nie rozumieć do końca, że podczas nauki musi jeszcze wykorzystywać nauczone słowa w zdaniach i rozumieć ich znaczenie w kontekście. Dodatkowo, musi jeszcze wymyślać zdania i historie ze słowami, których się uczy.

Staraj się, aby wszystkie słowa, których uczy się dziecko, były związane z jednym tematem. Wymyślajcie lub wyszukujcie połączenia słów, czytajcie teksty i książki dla dzieci po angielsku.

 

Na przykład, słowo „shy” (nieśmiały) zapiszcie w zdaniu: „the tall shy girl” (wysoka, nieśmiała dziewczyna). 

Dziecko od razu zrozumie, że słowo „shy” to przymiotnik, wykorzystywany przy opisywaniu człowieka. Zachęcaj dziecko do układania zdań z skojarzeniami, które przychodzą mu do głowy, aby skuteczniej zapamiętywać angielskie słowa. Dziecko może mieć bardzo dziwne, ale ciekawe skojarzenia związane z bajkami, rodzeństwem, zwierzętami lub samym sobą. 

 

Fantazjujcie

Sam proces zapamiętywania angielskich słów spodoba się dziecku bardziej, jeśli dodacie do niego tworzenie i opowiadanie historii. Nawet najdziwniejsza historia będzie pożyteczna dla nauki języka. Dziecko z lekkością zapamięta swoją historyjkę, pośmieje się i opowie Ci. Spróbujcie!


Na przykład, dziecko musi zapamiętać takie słowa:

Forest, girl, flower, rabbit, bag, high, bear, honey, balloon, carrot, cones. 

The little girl went for a walk in the forest. She had a bouquet of different flowers. Her beloved friend, Neil the Rabbit, went with her. They admired the tall pines. They collected cones. A small bear came to them. He had a jar of honey. They became friends and played hide and seek. The bear invited the girl and the rabbit to his house. There he gave the girl a pink balloon, and gave the rabbit carrots.

Maleńka dziewczynka poszła na spacer do lasu. Miała bukiet z różnych kwiatów. Jej ukochany przyjaciel – królik Neil – poszedł z nią. Podziwiali wysokie sosny i zbierali szyszki. Podszedł do nich mały niedźwiedź. Przy sobie miał słoik miodu. Zaprzyjaźnili się i grali w chowanego. Niedźwiedź zaprosił dziewczynkę i królika do swojego domu. Tam podarował dziewczynce różowy balon, a królikowi marchewkę.

 

Przeciwieństwa się przyciągają

To słynne wyrażenie może pomóc w nauce angielskich słów. Rzecz w tym, aby słowa były parami-antonimami. Na przykład:

Happy (szczęśliwy) ─ unhappy (nieszczęśliwy)

Warm (ciepły) ─ cool (chłodny)

Beautiful (piękny) ─ ugly (brzydki)

Big (duży) ─ small (mały)

Bitter (gorzki) ─ sweet (słodki)

Order (porządek) ─ disorder (nieporządek)

Useful (użyteczny) ─ useless (bezużyteczny)

 

Wizualizacja

Zapamiętywanie angielskich słów jest łatwiejsze, gdy wykorzystujemy pięć zmysłów: wzrok, słuch, smak, węch i dotyk. Kiedy będziecie praktykować metodę asocjacji, starajcie się wymyślać sytuacje, które wymagają użycia kilku zmysłów. Możecie narysować lub wydrukować kolorowy obrazek, który stworzy łatwe do zapamiętania wrażenie. Dziecko zapamięta coś niezwykłego lub nieoczywistego i w przyszłości, kiedy będzie musiał użyć danego słowa, w jego umyśle pojawi się dany obrazek.

 

Start ─ Finish

Proces zapamiętywania angielskich słów jest trudny i długi. Niektóre słowa i ich połączenia są szczególnie trudne dla dziecka. Pomóc z nimi może nasz mały sekret: uczcie się tych słów na początku i pod koniec zajęć. Według psychologów, informacje lepiej zapisują się w pamięci, jeśli powtarzamy je w odpowiednim czasie lekcji lub dowolnej aktywności umysłowej.

Przygotowaliśmy krótką check-listę „efektywne zapamiętywanie angielskich słów”

 • Powtarzajcie wyuczone słowa po 10 minutach, godzinie, tygodniu, miesiącu.
 • Wykorzystujcie asocjacje, wymyślajcie zdania i historie z poznanymi słowami.
 • Dzielcie słowa na sylaby.
 • Uczcie się słów w parach-antonimach.

Najważniejszym jest, aby dziecko czuło się komfortowo i nie bało się zajęć. Wykorzystujcie zabawki, oglądajcie bajki i czytajcie razem książki po angielsku. Tak proces zapamiętywania słów będzie dla malucha zabawą i poznawaniem świata, przez co sam będzie chciał poznawać i uczyć się jeszcze więcej. 🙂

 

Zapisz się na
bezpłatną lekcję

Zarejestruj się

Pomóż dziecku uczyć się angielskiego

Zapisz się, aby poznawać sekrety języka w formie mailowej od AllRight.
Będziesz dostawać lifehacki, tematyczne
słowniczki i zasady językowe w przystępnym dla dzieci formacie.